Předmluva k alchymii

Hned na úvod musím poznamenat, že možnosti alchymie jsou v Lords of Xulima omezené. Ke vší škodě tu chybí vlastnoruční míchání lektvarů a mastí. K lektvarům a mastem tak přijdete jedině ve formě lootu nebo nákupem u obchodníků. Přesto tu existují dva typy ingrediencí s alchymistickými účinky - bylinky (kam se řadí i houby) a trofeje, získané z některých druhů potvor. Konzumují se přímo a narozdíl od lektvarů a mastí je nelze dokupovat u obchodníků.

Bylinky rostou různě po světě a krom Cereal Plant se po utržení neobnovují, což z nich dělá velmi vzácné suroviny. Jejich efekt totiž spočívá v trvalém navýšení atributů nebo rezistencí. Ovšem ke zvýšení o 1 bod je potřeba zkonzumovat 10 kusů bylinky daného druhu. O množství utržených bylinek z jednoho trsu rozhoduje úroveň dovednosti Knowledge of Herbs z větve Nature. Pokud tedy chceme výtěžnost maximalizovat, vyplatí se nejprve Knowledge of Herbs vytrénovat na maximum a teprve poté začít bylinky sbírat (budeme konstantně trhat 5 kusů z trsu).

S trofejemi je to podobné - protože počet nepřátel je ve hře pevně daný, je tím zastropováno i množství trofejí. Jejich efekt je oproti bylinkám poněkud rozmanitější, od léčivých účinků až po trvalé navyšování atributů. Běžné trofeje lze i dobře zpeněžit.

Na závěr si dovolím ještě jednu technickou poznámku. Váha lektvarů a trofejí není mnohdy zrovna zanedbatelná, jejich hromadění tedy může významně přispět k přetěžování družiny.