Oficiální příručky strategie

Už od dob prvního vydání Might and Magic 6 a Heroes of Might and Magic 3 byly k dispozici i oficiální příručky strategie z dílen Prima Games, které u nás přeložila i distribuovala společnost Stuare. Postupně u nás vyšly lokalizované verze i pro 7 - 9 díl Might and Magic a čtvrtý díl Heroes. Jejich cena se pohybovala okolo 295 Kč (vyjma šestého dílu, kde byla cena 395 Kč).

Cílem těchto příruček bylo pomoci začínajícím i pokročilým hráčům, kteří v nich mohli nalézt mnoho zajímavých informací - krom kompletních statistik a přehledů jsou zde uvedena i řešení jednotlivých úkolů, předměty, bestiáře apod. Jejich vysoká cena však byla hlavní překážkou jejich rozšířenějšího prodeje a spíše podnítila vznik fanwebů, kde se fanoušci herní série mohli k informacím dostat mnohem snadněji. Nakonec podobně vznikly i Elemir´s Page. Osobně jsem existenci těchto příruček po celou dobu ignoroval, těch bezmála 300 Kč mi přeci jen bylo líto obětovat za něco, co si mohu zjistit sám. Nijak však tímto nehodlám jejich užitečnost snižovat. Tyto příručky byly k dispozici obvykle mnohem dříve než čeština, takže pro mnohé hráče se mohly stát dobrým pomocníkem při hraní a navíc je třeba mít stále na paměti, že v době jejich vydání ještě nebyly k dispozici různé editory. K řadě informací se bez nich v té době ani nedalo dostat. Nijak mě tedy nepřekvapilo, že se staly i jedním ze zdrojů informací pro fanweby. Oproti webu mají i tu výhodu, že kvůli nim nemusíte zapínat počítač ;).

Už delší dobu mě hlodala zvědavost, nakonec kdo by si nechtěl svoji práci porovnat s oficiálními zdroji, ale nehlodala mě zas natolik, abych za to kvůli tomu zaplatil původní cenu. Avšak před pár týdny (počátek jara 2008 (Edit: na podzim 2011 už začal obchod nabízet jiný sortiment knih)) jsem si na oficiálním webu společnosti Stuare všiml speciální nabídky zkompletovat si svůj vlastní balík příruček (viz adresa http://knihy.stuare.cz). Zaujalo mě to zejména z pohledu uvedených cen, protože ty byly nyní v rozmezí 50 - 90 Kč za kus. Provedení nákupního formuláře a datum poslední aktualizace ve mě však nevzbuzovalo přílišné naděje a tak jsem napsal na informační mail společnosti. Odpověď jsem obdržel poměrně rychle a byl jsem ujištěn, že nabídka je stále platná a mohu využít i onen nabízený formulář. Nyní jsem měl tedy možnost si tyto příručky objednat za cenu více než příznivou. Za příručku k 7 - 9 dílu Might and Magic a 3 a 4 díl Heroes of Might and Magic jsem nakonec včetně dobírky zaplatil jen 300 Kč. Škoda jen, že příručka k šestému dílu Might and Magic je už dlouho vyprodána, takže ta jediná mi nyní chybí. A jak to dopadlo se zvědavostí?

Musím říci, že autoři si při tvorbě jednotlivých příruček dali opravdu záležet. Obsahově pokrývají vše od tvorby družiny a vysvětlení základních pojmů přes popis jednotlivých lokací a úkolů až k seznamům monster, kouzel a předmětů. Krom toho jsou plné podrobných map (jsou však černobílé, stejně jako ostatní grafické prvky v příručkách). Trochu humorně působí jen některé přeložené názvy - je zřejmé, že na překladu příruček pracoval jiný tým než na češtinách. U příručky k devátému dílu ságy je pak bohužel vidět klesající nadšení autorů, protože tato příručka je zpracována podstatně stručněji a celkově působí spíše dojmem chudé příbuzné. Při jejich čtení mě pak potěšilo, že se v poskytnutých informacích vzájemně nerozcházíme. Nejsou však tak podrobné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jsou informace, které jsem v nich hledal zbytečně nebo mi chyběly některé tipy, ale to je vcelku pochopitelné. Autoři byli krom jiného zřejmě limitováni i poskytnutým rozsahem. Nijak to ale nesnižuje jejich informační hodnotu. Pokud tedy dáváte přednost spíše knihám, nebo si jen chcete přečíst jiný pohled na věc, pak doporučuji některou z příruček zakoupit a začíst se. Nezískáte tím sice nic navíc, ale ani nebudete o nic ochuzeni.

Edit (podzim/zima 2011): Po několika letech hledání se mi před nedávnem podařilo na inzertním portálu získat příručku k šestému dílu Might and Magic a zkompletovat si tak konečně celou sadu. Ve skutečnosti tohle byla již druhá možnost - tu první jsem před cca dvěma až třemi lety prošvihl kvůli "vysoké" ceně, kdy si za ještě nerozbalenou knihu majitel řekl o nějakých 400 Kč (tedy o trochu více, než byla oficiální cena v době distribuce). Sice nakonec trochu slevil, ale jak známo, poštovné u nás taky není zrovna zadarmo :) Nabídku jsem tedy s díky odmítl a zkoušel hledat dál. Ovšem jak už to tak bývá, na další jsem nenarazil. Tedy alespoň doteď. Tentokráte se jednalo o použitý kus za cenu 205 Kč. Další zaváhání už by se mi nejspíše nevyplatilo. Příručka je skutečně po obsahové stránce rozsáhlá, ale chybí zde např. kapitolky popisu vlastností postav. Liší se i vnitřním uspořádáním a mapky dungeonů jsou součástí samostatné kapitolky. U map si autor docela vyhrál, např. Sídlo Pána Ohně a Hrobka VARN zde mají vykreslený i boční pohled, kdy je hezky vidět, jak jsou jednotlivé úrovně poskládány nad sebou. Za zmínku stojí i samotný úvod, kde je stručně shrnuta příběhová linie od prvního dílu přes Heroes of Might and Magic I a II k dílu šestému.

Specielně nakonec jsem si nechal příručky k Heroes of Might and Magic, protože se vymykají obsahu tohoto webu. Jejich zpracování je kvalitou shodné s předchozími příručkami. Krom vysvětlení jednotlivých charakteristik, kouzel, předmětů a herních prvků zde naleznete podrobné popisy měst a stručná řešení jednotlivých map kampaní. Musím jen upozornit, že obě příručky se týkají jen základních verzí hry, tedy neobsahují popisy datadisků.