Kde nakoupit

Je celkem zajímavé sledovat, jaké peripetie v průběhu let znamenal nákup kteréhokoliv dílu série Might and Magic, popř. Heroes of Might and Magic. Z osvětových důvodů jsem proto pod tímto odstavcem ponechal i původní starší texty. V dnešní době (rok 2015) už není nákup vysloveně problém, digitální verze her lze kompletně zakoupit na www.gog.com. Problém nastává, jen pokud chcete zakoupit krabicové balení her. Hry od New Wolrd Computing jsou už dnes sběratelskou záležitostí, takže vás čeká prohlížení různých bazarů a aukčních portálů. Občas se dá něco sehnat i na českém Aukru, ale spíše doporučuju začít na eBay.com, což je podstatně větší aukční portál mezinárodního rozsahu. Ovšem připravte si také dostatek financí, není to zrovna nejlevnější.

Následuje starší text ...

Poznámka: text pochází zhruba z konce roku 2008.

V knize návštěv se relativně často objevuje dotaz na to, kde sehnat konkrétní díl série Might and Magic (typicky 6 - 8 díl). Odpovědí je několik, ale dosud žádná z nich nebyla příliš potěšující. Doba nám také již značně pokročila, takže celý problém s nákupem se omezil spíše jen na výběr přijatelné varianty nákupu. Jako první uvedu původní možnost v našich končinách.

Na podzim roku 2008 se mi totiž dostalo odpovědi z obchodu Game2k, který mimo jiné nabízí možnost dovozu vzácných her ze zahraničí. Pokud máte o nějakou z her zájem, stačí položit příslušný dotaz a pokud je možnost příslušný titul sehnat, tak se zajisté dočkáte kladné odpovědi i s cenovou nabídkou. U ceny však počítejte, že je závislá na aktuálním kurzu koruny vůči jiným měnám, takže ne vždy bude stejná. Za cenu pěkných 1250,- se mi tak podařilo zajistit objednávku Might and Magic Platinum Edition (6-9 díl ságy) v novém krabicovém balení, což mě opravdu velmi potěšilo. V případě bazarového zboží byste zřejmě byli předem obeznámeni - ne vše se dá ještě stále sehnat v novém balení. Jedinou podmínkou při uzavření platné objednávky je nutnost složit předem zálohu, která se vypočítává z celkové ceny objednávky, ale na tom v takovémto případě neni nic zvláštního. Pokud vám tedy doma originál stále chybí, doporučuju zmíněnou službu využít a objednat si např. zmíněný Might and Magic Platinum Edition (viz následující obrázek). Krabička obsahuje krom 8 CD i všechny 4 tištěné mapy kontinentů.

Je nutno dodat, že při jejím otevření se mi až zatajil dech a přepadla mě notná dávka nostalgie. Hry jsou samozřejmě v anglické jazykové verzi, takže pro počeštění je nutné si stáhnout příslušnou češtinu.

Výše uvedená možnost má svůj význam zejména pro ty, kteří se ještě neodhodlali vyzkoušet si nákup v zahraničí sami, nebo k tomu prostě jen nemají možnosti. Základem pro zahraniční obchodování je ohromná aukce na e-Bay. Můžete zde zakoupit jak bazarové zboží tak i originální balení. Výhodou e-Bay je zejména to, že mnoho prodávajících je ochotno zboží zaslat kamkoliv na světě, s čímž jiné obchody často zápasí. K úspěšnému obchodování je však krom registrace nutno vlastnit i platební kartu s možností internetového bankovnictví (dneska docela běžné, někdy je však o službu třeba zažádat zvlášť). Ideální je to pak skloubit s online službou pro platby PayPal, případně je i možnost využívat platební kartu přímo. Výhoda prostředníka v podobě PayPal je však v tom, že veškeré platby jdou přes něj a kontrolujete je tedy jen na jednom místě, plus informace o kartě zná jen on. Při placení jste pak z obchodu přesměrováni na stránky PayPal, kde se přihlásíte ke svému účtu a platbu potvrdíte. Platba je i poměrně rychlá a obvykle je to otázka chvilky, což je i značná výhoda oproti řešení pomocí platebního příkazu. Nevýhodu tu vidím jen jednu a tou je nutná alespoň základní znalost angličtiny, což někomu stále ještě nemusí vyhovovat. Protože e-Bay je hlavně aukce, tak nabízené ceny nejsou obvykle koncové, ale "přetahujete" se s dalšími uživateli (českou obdobou je např. Aukro.cz). U některých titulů však přeci jen máte možnost je zakoupit i za pevnou cenu, což ocení zejména méně soutěživé typy :). Výběr je opravdu veliký a ceny jsou celkem přijatelné.

Na závěr jsem si nechal celkem ještě žhavou novinku a tou je on-line služba/obchod www.gog.com. Jejím zakladatelem je nám dobře známý polský CD Projekt a originální název služby je "Good Old Games" (zkráceně GOG). Jak už název vypovídá, služba je zaměřena zejména na distribuci starších herních titulů a to v digitální podobě (tzv. DRM). Nekupujete tedy žádné krabicové balení, ale po platbě máte možnost si stáhnout příslušný instalační soubor a ten využívat. Uživatelé služby Steam tento princip jistě znají. Absence krabicového balení sice zamrzí, ale distributor nám zas závdavkem přidává různé bonusy, které si můžete společně s nakoupeným titulem stáhnout (soundtracky, wallpapery, manuály, příručky apod.). Krom toho je většina her upravena pro bezproblémový chod na Windows XP a Vista. Oproti jiným DRM licencím nejste v případě GOG nijak vázáni na dodatečnou aktivaci nebo ověření, celé se to chová tak, že nekupujete jen pouhá práva k užívání, ale kupujete si přímo samotný produkt. Je vám však samozřejmě upřeno právo následného prodeje třetím stranám.

A teď to hlavní, proč vlastně o gog.com píšu. CD Projekt se totiž dohodl s vlastníkem práv k Might and Magic, tedy firmou Ubisoft a stal se výhradním distributorem starších titulů v této licenční podobě (snad jsem to uvedl správně). Díky tomu se v nabídce obchodu objevila možnost zakoupit Might and Magic 6-Pack: Limited edition, jehož obsahem jsou díly 1-6, plus jako bonus získáte manuály, referenční karty, soundtracky, mapy a cluebooks (zjednodušeně řečeno obdoba oficiálních příruček od Stuare). Koncová cena je necelých 10 dolarů, tedy v současné době něco okolo 170 Kč. Platbu lze provést jak kreditní kartou, tak i přes výše zmíněnou službu PayPal.

Musím říct, že jsem si to nemohl nechat ujít a nabídku také využil. Překvapila mě i rychlost s jakou transakce proběhla, hru jsem mohl stáhnout ihned po potvrzení platby. Jedná se o jeden velký instalační soubor o velikosti necelých 560 MB. Starší díly jsou upraveny pro automatické spouštění v DOSBoxu a je nutno říci, že to funguje lépe, než co se podařilo mě s verzí her z abandonware. Díly 4 a 5 jsou rovnou spojeny v celek World of Xeen, přídavkem je pak zvlášť spustitelný fanouškovský addon Swords of Xeen. Šestý díl je také mírně modifikován, je rovnou spustitelný bez CD a hudební stopa je zde také vyřešena, takže hudba opravdu ve hře funguje. Jediné co nefungovalo jsou zvuky kroků, ale to je obecně známý problém u nových PC. Hra je sice rovnou ve verzi 1.2, ale zdá se, že chyba s tepaným vejcem v hradu Kriegspire a dveře ve Stínové gildě jsou opraveny. Celkově zhodnoceno, jedná se o velmi dobrý obchod a mohu ho vřele doporučit. V nabídce obchodu naleznete i Heroes of M&M I-III. Každý víkend jsou na GOG pořádány promo akce, kdy jsou určité hry prodávány se slevou 50%.

A ještě starší text ...

Poznámka: text pochází zhruba z období let 2007-2008.

Níže uvedený text tu ponechávám již čistě jen z historických důvodů, abyste měli možnost porovnat postupný vývoj možností nákupu Might and Magic :)

Nejmenší problém je s nákupem devátého dílu, protože ten je součástí původního balení hry Heroes of Might and Magic V od společnosti CDProjekt. Můžete ho zakoupit v jejich on-line obchodu, nebo v jakémkoliv jiném libovolném obchodě. Občas se vám může zadařit objevit v některém z obchodů samotné balení Might and Magic 9, ale tady vás musím upozornit, že dost často se jedná o původní anglickou verzi hry, takže buďte při nákupu opatrní. Částečnou lokalizaci si sice na těchto stránkách můžete stáhnout, ale budete ochuzeni o dabing.

To jednodušší máme tedy za sebou. Na českém internetu existuje řada různých on-line bazarů, např. jsou součástí řady herních portálů jako je BonusWeb, ale za zmínku stojí zejména již výše zmíněný bazar Game2k, kde se často jednotlivé díly ságy objevují. Pokud tedy nechcete originální balení, stačí jen vyčkat na vhodnou nabídku. Výhodou je, že datová média jsou předem ozkoušená, takže se vyhnete nákupu na slepo.

A tím máme možnosti v naší krásné vlasti zcela vyčerpány. Náš pohled nyní padne na samotné zahraniční obchody, čímž narazíme na další kámen úrazu. Ani naše členství v EU z nás nedělá rovnocené partnery v zahraničí a brzy, zjistíme, že ne každý obchod je ochoten zasílat zboží do ČR, případně přijímat platby z ČR. Pověstné jsou tím zejména americké obchody. V Evropě vím o jediné ozkoušené variantě a to je německá pobočka obchodu Amazon.com - Amazon.de. Nenaleznete na ní však takový výběr jako na původním americkém Amazon.com. V záloze můžete brát v úvahu i britskou pobočku Amazon.co.uk. Alternativou je osobní návštěva Německa nebo Británie a osobní nákup, ovšem tyto možnosti nemá zrovna každý.

Našel jsem však jednu neozkoušenou, ale vcelku vychvalovanou službu asistovaného nákupu na adrese www.zasilkovasluzba.com. Jedná se o firmu působí v Americe, která nabízí služby zprostředkovávající nákup zboží na americkém trhu podle tamějších pravidel a zajišťuje přepravu do ČR. Ve stručnosti je to tak, že si u této firmy objednáte zboží (např. pošlete odkaz na obchod) a oni vám oznámí obchodní podmínky a požádají vás o platbu předem. Jakmile zaplatíte, oni zboží objednají a pošlou do ČR. Neni to samozřejmě nic pro podezíravé jedince, protože tohle vyžaduje dostatek důvěry a osobně o využití této služby teprve uvažuji. Nicméně, pokud mě někdo předběhne, uvítám, když mě poté pošle své hodnocení průběhu obchodu. Má to i svá jiná úskalí, např. platba DPH, clo apod., ale o tom bohužel bližší informace nemám. Můžete se však na to optat majitele firmy. Krom toho můžete prostřednictvím této firmy nakupovat i na on-line burze E-Bay. Jako klad vidím, že máte možnost hry získat za nesrovnatelně nižší ceny, než by tomu bylo u nás. Jednou z nevýhod je, že stránky této společnosti občas nefungují.

Na závěr bych vás chtěl poprosit o menší spolupráci. Uvedený výčet zcela určitě nepokrývá všechny dostupné možnosti, takže pokud byste věděli o dalších, dejte mi prosím vědět.