Rozbor povolání postav

V únoru 2015 jsem od Tyraforce dostal mailem následující rozbor jednotlivých povolání, vyjma Divine Summonera (nezkoušel ho, zkusím ho doplnit sám dle vlastních postřehů) a Explorera. Při té příležitosti jsme probírali, proč je můj pohled na výběr družiny jinačí, respektive proč mám jiný žebříček povolání postav. Vedlo to k několika zajímavým testům, kde se ukázalo, že jsem měl hru buďto od počátku buglou, anebo hra špatně pracuje s vysokými hodnotami Agility apod. Nevycházely totiž různé tabulkové pravděpodobnosti, kupříkladu užitečnost barbara byla až po rytíři, přitom barbar by měl být tabulkově zárukou úspěchu. Ostatně k mírným rozporům došlo i při porovnávání postupu hrou s dalšími hráči, takže už to mě mělo upozornit na to, že něco není v pořádku. Druhá rozehrávka už se pomalu blíží, takže si na to dám mnohem větší pozor. Přehled od Tyraforce popisuje postavy tak, jak by to mělo ve hře skutečně fungovat a jak to opravdu funguje. Pokud se vám bude zdát, že něco nesedí, je možné, že jste narazili na stejný problém jako já, takže mi kdyžtak dejte vědět.

Edit 4.9.2015: Druhá rozehrávka je za mnou, navíc v o stupeň vyšší obtížnosti, takže se mohu směle pustit do drobné úpravy Divine Summonera a nově Tyraforcův text rozšířit i o Explorera. Hra fungovala přesně jak má, takže z toho mám mnohem lepší pocit.

Barbarian Zpět na obsah

Barbar je klasický HP tank s velmi slušným fyzickým zranění. Pro srovnání s ostatními bouchači je třeba si uvědomit, že všichni kromě Thiefa používají totožné vybavení, mají velmi podobné atributy a pokud tedy jen kliknete levým myšítkem na nepřítele, dají v zásadě stejné zranění.

Barbar mezi nimi vyniká:

Nevýhody jsou tyto:

Barbar není na začátku hry nic moc. Ostatní bojovníci se brzo naučí speciální útoky, které jim zvýší šanci se trefit a dají nějaký ten bonus. Barbar začíná zářit až kolem levelu 30, kdy se Rage začne naplno projevovat a násobí zranění z vysoké síly a dobré zbraně. Kolem levelu 35 již barbar unese jen díky síle téměř jakékoliv brnění, stane se imunní vůči omráčení a v obraně zcela předčí kolegu vojáka (Soldier).

Doporučuji zvyšovat rychlost a sílu. Obrovská výhoda barbara je v tom, že sílu využívá díky větší šanci na kritický zásah lépe, než ostatní a při vysoké rychlosti (frekvenci útoků) mu nedochází mana jako ostatním. Obratnost se hodí jen pro nošení zbraní a mělo by stačit jen pár bodíků v úvodu hry. V pozdější fázi hry se hodí Steadiness a Weapon Master. Naopak nedoporučuji Bodybuilding a Immunity (životů má barbar víc než dost).

Barbar je lepší na vyšších obtížnostech, kde jsou boje delší a many méně. Barbar může sekat 2 hodiny a stále bude stejně efektivní. V závěru hry je výborně léčitelný pomocí klerikova Divine Healing.

Soldier Zpět na obsah

Voják je zamýšlený jako tank v brnění se schopností umocnit efekty zbraně.

Jeho přednosti jsou tyto:

Nevýhody:

Voják to má opačně než barbar. Na začátku je výborný. Powerful Strike trefuje a dává za hodně. S přibývajícími levely se však toto zranění stává méně zásadní a mana dochází velice rychle, a to i když vám ji zrovna nikdo neodsává. Díky levnému brnění se naučíte v úvodu o skill navíc, ale v závěru hry se už není moc co učit.

Doporučuji zvyšovat rychlost a sílu. Obratnost se hodí jen pro nošení zbraní a mělo by stačit jen pár bodíků. Máte-li v týmu Thiefa nebo Barbara, dávejte přebytečnou rychlost a sílu jim - oboje zužitkují lépe. Ve skillech máte velkou volnost. Doporučuji zejména Fast Reflexes.

Thief Zpět na obsah

Zloděj v Lords of Xulima není žádný plížil, co vám vrazí kudlu do zad. Tady je to většinou dost drsný bojovník, co stojí v první řadě s obouručákem a rozdává rány.

Jeho přednosti jsou tyto:

Nevýhody:

Dle mého soukromého názoru se jedná o nejlepší třídu ve hře, která nemá žádnou zásadní slabinu. Na úvod těžších bojů hodíte pár hvězdic, které způsobí velké zranění i krvácení a pak přejdete na Quick Strike, se kterým útočíte až dvakrát rychleji, a to stejnou silou i zbraní jako jiné třídy. Shuriken je ze začátku trochu problematický, ale jak si otevřete více obchodů, nebude jejich přísun problém a jsou velice levné. Obrovskou výhodou je, že nestojí žádnou manu, což je u takto brutální schopnosti výtečné - zůstane více pro následná Quick Strike. Způsobené krvácení je výborné zejména proti bossům, kteří jsou velmi rychlí a při každém tahu krvácí. Několik hvězdic je tedy dokáže zabít i bez pomoci zbytku družiny. Quick Strike je výborný v tom, že nic nepřidává, ale v zásadě dvojnásobí vaše zranění i efekty na zbrani (lepší zbraň a síla = lepší zranění). Jde to až do takové absurdity, že zloděj často provádí 2 tahy hned po sobě. Srovnejte si to s vojákem, který u Powerful Strike přidá +44 zranění. To je standardní zranění kolem lvl 25, takže zde Thief dá za stejnou manu stejný damage, ale zároveň aplikuje efekt zbraně (krvácení) dvakrát. Od cca lvl 25 je tedy Thief lepší a do té doby má Shuriken, který nemá konkurenci.

Klíčové skilly jsou tedy Swords, Shuriken a Quick Strike. Attributy klasicky: Doporučuji zvyšovat rychlost a sílu. Obratnost se hodí jen pro nošení zbraní a mělo by stačit jen pár bodíků. Žádná jiná postav nevytěží tolik z přidání síly jako zloděj, neb ji aplikuje dvakrát častěji. Vzhledem k nižším obraným schopnostem je dobré dát zloději nějaké ty dodatečné životy a konstituci, které najdete.

Zloděj je brutální na všech obtížnostech, ale hodí se zejména pro obtížnost nejtěžší, kde dokáže fungovat i zcela bez many a krvácení je v dlouhých soubojích extrémně efektivní.

Arcane Soldier Zpět na obsah

Dostáváme se k hybridům. Tato konkrétní třída je určena především pro masochisty a lidi, kterým hra připadá moc lehká.

Výhody:

Nevýhody:

Opravdu špatné povolání. Jdeme dál.

Paladin Zpět na obsah

Paladin sám o sobě není tank, ale s pomoci Aura of Protection udělá tanky z celé vaší družiny. Zjednodušeně řečeno: Paladin= Aura of Protection.

Výhody:

Nevýhody:

Aura of Protection je extrémně silná bez ohledu na kompozici družiny a způsob obrany. Její efekt ucítíte, i pokud půjdete do boje nazí a s nulovou Evasion. Otázka spíš je, zda tuto dodatečnou obranu potřebujete a zda jste za ni ochotni zaplatit jedním místem v partě.

Paladin musí být uprostřed party, aby v momentě seslání aury pokryl celou družinu. Pak je možné jej i teoreticky přesunout nebo dokonce i utéct z boje a aura funguje dál. Rozhodně doporučuji zasvětit jej bohyni Raznet a zajistit tak, že na něj přijde řada dřív a jeho aura naskočí ještě před útokem nepřátel.

Mage Zpět na obsah

Mág je zde čistý elementalista vládnoucí ohněm (hoření), ledem (zmražení), bleskem (ochromení) a zemí (poranění).

Přináší tyto výhody:

Nevýhody:

Problém mága je v tom, že než potvory usmaží, dojde mu mana. Na vyšších obtížnostech zhruba po druhém kouzle. Dají se samozřejmě pít flašky, ale to jednak leze do peněz a druhak to zdržuje. Další problém je v tom, že mág v zásadě neřeší většinu skutečných problémů. Dokáže sice výborně pobít slabší potvůrky, ale těm silnějším moc neudělá. Jediné, kde jsem ho vážně ocenil, byly otravné vosy, které se zbraněmi trefují velice špatně.

Z atributů doporučuji konstituci a rychlost. Později, pokud máte pocit, že zdraví vám vystačí, přejděte na rychlost a energii. Z dovedností doporučuji Meditaci a pak kouzla dle uvážení. Otestoval jsem je všechny. Nejlepší mi připadají kouzla ze školy blesku, která umí soupeře solidně zdržet. Proti bossům se pak hodí meteority a Brittle Armor. Obloukem se vyhněte Matter to gold.

Mág je nejsilnější na nejnižší obtížnosti. Na Hardcore je dle mého názoru téměř nepoužitelný kvůli vyššímu HP nepřátel a menšímu množství many.

Bard Zpět na obsah

Bard je v zásadě klasický podpůrný mág, který u toho umí obchodovat a možná i trochu střílet z luku. Bardské písně je nutné chápat jako kouzla. Rozdíl je jen v tom, že posilující kouzla mají dosah 1.

Výhody jsou tyto:

Nevýhody:

Základní písně jsou Courage, Stunning, Spirit, Haste, Requiem a Victory. Skilly jsou jinak jednoduché a bodů by mělo být dost. Doporučuji barda zasvětit bohyni Raznet. Seslat píseň před tahem nepřítele může být klíčové a zvláště to potěší v případě Requiem. Při pozici vzadu uprostřed je Bard na ideálním místě, aby po dokončení písní mohl v tužších bojích léčit kohokoliv v partě pomocí lektvarů Salve of Healing nebo partu podporoval pomocí svitků.

Velký problém je s atributy. Jako kouzelník potřebujete rychlost a konstituci, posléze rychlost a manu. Jako lučištník potřebujete extrémně vysokou obratnost, abyste vůbec luk dovedli použít, a síla zvyšuje zranění. Osobně doporučuji sílu vypustit a raději střílet z kvalitního luku, trefovat se a způsobovat zranění. Můžete se ale rozhodnout opačně a být primárně lučištníkem a omezit trochu písně. Je to hybrid, takže nastavení poměru obou tříd je jen na vás.

Bardův význam roste s narůstající obtížností, kde se projeví jeho relativně nízké manové nároky a nezávislost písní na HP nepřítele.

Cleric Zpět na obsah

Cleric není nenahraditelný, ale nějak si nemyslím, že je to dobrý nápad. Někdo totiž musí řešit krvácení, otravy, zranění a podobné neduhy a Cleric to zvládá bez svitků, tedy skoro zdarma. Cleric navíc velice usnadňuje a zrychluje závěr hry, kdy mu přibydou velice silná útočná kouzla, která dávají některé silné démony na 1 ránu. U klerika se nemá moc cenu bavit o výhodách a nevýhodách, neb není moc s kým srovnávat.

Klíčové je samozřejmě léčení. Nejsilnější je Mass Regeneration a to zvláště máte-li velmi rychlou partu. Při seslání kouzla se léčí všichni a pak každý sám pokaždé, když na něj přijde řada. U kouzel, které odstraňují statusy, je nutné si hlídat, kolik jich odstraňují. Hlavně krvácení se může dostat do vysokých čísel, což je velký problém.

U klerika nedoporučuji trénovat zbraň. Místo toho navrhuji si kolem lvl 10 najít solidní lehký štít a nechat druhou ruku volnou. Ve volných chvilkách doporučuji aktivovat Divine Prayer, což není žádné terno, ale je to lepší než nic, hlavně pokud vás to vyléčí.

Atributy i skilly jsou snadné. Jen si dejte pozor, že koncem hry se manové nároky značně zvýší a objeví se řada užitečných kouzel. Na nejnižší obtížnosti bude místo klerika stačit Divine Summoner. Nejvyšší obtížnost bych ale asi bez něj neriskoval.

Divine Summoner Zpět na obsah

Neměl jsem tu čest ho hrát. Vadí mi na něm, že rozbíjí 3/3 formaci, která vyhovuje paladinovi a bardovi. Rovněž mi vadí, že přivolané bytosti jsou neovladatelné a sám summoner také po jejich seslání nemá moc co dělat.

Elemir: Divine Summoner (DS) je speciální povolání, které se do hry dostalo díky komunitě (splnění příslušného finančního limitu v kampani). Na první pohled se může jednat o klasického mága, ale raději předem upozorňuji, není to klasický mág - žádný Fireball, žádný Meteor shower apod., maximálně může používat svitky, ostatně jako jakékoliv jiné povolání. Jak už poznamenal Tyraforce, DS si na pomoc do boje přivolává na určený počet kol speciální bytosti, tzv. heraldy (viz seznam heraldů a jejich jmen):

DS může přivolat najednou až dva heraldy odlišného typu (nelze mít v družině dva stejné), které navíc vůbec nemáte pod kontrolou. Dalšího heralda smíte vyvolat až poté, co jednomu z nich uplyne doba "existence" nebo je zabit (pokud vyvoláte stejného heralda během jeho existence, bude ta první instance nahrazena novou). Úroveň heraldů se odvíjí od úrovně příslušné dovednosti a protože je heraldů celkem 8, existuje i 8 samostatných dovedností (viz Summoning), tedy dost vysoká náročnost na dovednostní body. Do toho si připočtěte podpůrné dovednosti k heraldům (viz Heralds Mastery) a budete mít jasno. V principu se tak soustředíte jen na dva až tři z nich a odtud pramení další kámen úrazu - rozdíly v užitečnosti vzhledem k sestavené družině.

Rozdíly mezi heraldy totiž z velké části odrážejí různý styl hry. Např. s Herald of Nalaet můžete kompenzovat absenci léčitele v družině, anebo naopak získat léčitelskou převahu (doplníte s ním přítomného klerika). Jeho výhoda je i v tom, že postupem času umí odstranit řadu negativních stavů a používat vyšší formy léčení, jako je regenerace, čímž právě ulehčuje práci klerikovi. Nevýhoda opět tkví v jeho neovladatelnosti. Koho z družiny si vybere, záleží čistě na implementované AI, i když musím hned dodat, že ta funguje celkem dobře. Ve většině případů si Nemona vybere správně. S rostoucí úrovní obtížnosti hry vřele doporučuju cvičit i podpůrné dovednosti, v případě Nemony to jsou Heralds Power (zvyšuje manu) a Heralds Life (zvyšuje HP). Nemona hodně málo vydrží, ale protože jí také dochází dost rychle mana, je z počátku podstatně jednodušší jí vždy po pár kolech vyvolat znovu.

Herald of Raznet je první z bojových heraldů a také velmi užitečných heraldů. Je to opravdu dobrá volba, protože umí uštědřit celou plejádu zranění s dodatečným efektem (krvácení, jed), nebo soupeře uspat. Díky tomu, že jsou tyto efekty kumulativní, můžou velmi rychle dosáhnout vysokých hodnot a obzvláště na jed je ve hře máloco imunní. Ohromnou nevýhodou je tu ovšem již několikrát zmíněná neovladatelnost heraldů, čím větší skupinu proti sobě máte, tím více se bude útok Batana rozmělňovat mezi více soupeřů. Naopak, při soubojích s bossy je jeho pomoc nedocenitelná. Navíc může snadno útočit i z druhé řady. Společně s Herald of Nalaet nám ho hra defaultně nabízí už na začátku. Na druhou stranu je to trošku nešťastné řešení, protože vás tím víceméně nutí investovat právě do těchto dvou typů (otevření dalšího heralda stojí 3 body, takže to může někoho snadno odradit). Pokud už tak učiníte, rozhodně doporučuju u toho zůstat a nepokoušet se např. na levelu 10 začít cvičit jiné heraldy jako náhradu. Herald s hrou strašně rychle "stárne". Pokud začnete bojového heralda cvičit až na vyšších levelech, bude už v bojích značně zaostávat, protože vše bude levelem nad ním a bude to velmi pomalu dohánět. Změnu je proto dobré provést co nejdříve, nebo dovednostní body dokupovat a cvičit heraldy souběžně. Mezi klíčové podpůrné dovednosti patří Heralds Life (zvyšuje HP) a později i Heralds Light (zvyšuje rychlost a iniciativu).

Herald of Taliet je další z bojových avatarů, který si své místo v družině najde. Někteří o jeho dovednostech vysloveně básní, ale doporučuji držet se spíše při zemi, zas tak obdivuhodné výkony nepodává ;) Svým způsobem má poskytovat analogii k mágovi s dovedností Thunder Incantations (magie vzduchu), což je ve hře velmi užitečná dovednost, ale rychle mu dochází mana a navíc zrovna u něj funguje AI podivně. Jakmile mu mana dojde, stává se z něj jen lehce specializovaný lučištník. Podobně jako Herald of Taliet funguje i Herald of Valvet, který se pro změnu specializuje na magii ohně (Fire Incantations). Řadu by pak měl uzavírat nejspíše Herald of Kersket, ale o tom se zmíním zvlášť. Vzhledem ke svým magickým dovednostem jsou to vedle mága jediné bytosti ve hře, které umí sesílat plošná kouzla, byť jen ve slabších verzích. Herald of Taliet umí např. od levelu 10 sesílat Blizard, Herald of Valvet začne na levelu 20 s Fireballem a na levelu 30 ovládá Inferno. Mezi podpůrné dovednosti patří na prvním místě Heralds Power (zvyšuje manu) a Heralds Life (zvyšuje HP), doplněné později o Heralds Light (zvyšuje rychlost a iniciativu).

Zatím jsme si tu tedy vyjmenovali 5 zástupců avatarů, od léčitele přes čistě bojový charakter až po bojové "mágy" v sestupném pořadí užitečnosti. Zbývají nám tedy 3 poslední heraldi, z nichž za zmínku stojí snad jen výše zmíněný Herald of Kersket. Papírově se jedná o nejlepší volbu pro pozici tanka (vysoké zdraví, vysoká rychlost a iniciativa). O jeho bojových dovednostech lze ovšem těžko co soudit, protože podobně jako Herald of Raznet disponuje speciálními útoky, které nemají analogii mezi dovednostmi. Narozdíl od Herald of Raznet tu bude asi dost citelná absence dodatečných efektů zranění. U zbylých dvou heraldů (Herald of Golot a Herald of Febret) se nebudu nijak extra zastavovat, jedná se o magicky zdatné heraldy s dostatkem many, jenomže bez podpůrných dovedností jsou k ničemu (na maximu mají oba pod 100 HP!). Z pohledu kouzel navíc nepřinášejí nic, co by vám vysloveně chybělo, obzvláště pokud máte v družině klerika.

Ještě krátce k podpůrným dovednostem. Těch je celkem 5, takže když si to zpětně spočítáte, dvě jsem vám stále ještě zatajil. Jsou jimi Heralds Vigor (zvyšuje obranu) a Heralds Destiny (prodlužuje dobu setrvání heralda v boji). Obě mají svůj smysl, ale jejich tréninku bych se spíše vyhnul, pokud tedy nemáte zrovna nadbytek dovednostních bodů. Vychází to čistě z praxe. Divine Summoner na počátku boje vykouzlí 2 heraldy a pak nemá prakticky co na práci. Má tedy dost času na doplňování many pomocí lektvarů nebo sesílání kouzel ze svitků. Je proto mnohem jednodušší heralda znovu vykouzlit, než se starat o jeho dobu výdrže na bojišti.

Přiznám se, že jsem neměl moc sílu s Divine Summonerem experimentovat. Jeho užitečnost vyplývá jak ze sestavy družiny, tak i ze stylu hry. Nicméně doporučuji si alespoň jednu hru s ním zkusit, má to své kouzlo. Zdání totiž docela klame. Teprve rozehrávka ve vyšší úrovni obtížnosti mi ukázala, jakou výhodu DS v boji představuje. Herald of Raznet je něco, čemu může svým dodatečným zraněním konkurovat snad jen zloděj. Vzpomněl jsem si na něj při soubojích s bosy, kde mají kumulativní efekty rozhodující význam pro rychlost boje. Jak už jste se mohli dočíst u mága, s vyšší obtížností hry klesá jeho užitečnost, protože efekt kouzel je konstantní, ale zdraví potvor roste. Mág tak začne postupně tvořit víceméně pasivního člena družiny. Pokud tedy mága oželíte a vezmete místo něj Divine Summonera, získáte z pohledu užitečnosti vyrovnanější postavu v průběhu celé hry. Nezískáte tím sice bojovou převahu, ale jako podpora slouží lépe. Ve chvílích, kdy má DS "volné" ruce, může používat svitky nebo léčivé masti.

Při hře za DS je potřeba mít stále na paměti, že má stejné neřesti, jako kterýkoliv jiný kouzelník - typicky málo zdraví. Rychlost a vysoká iniciativa jsou u DS klíčem k úspěchu. Jakmile během bitvy zemře, zmizí i vyvolaní heraldi! Samotní heraldi jsou na tom jinak z pohledu rychlosti a iniciativy velmi dobře. DS se proto trénuje stejně jako mág - rychlost + odolnost, meditace a nějaké body do posilování.

Explorer (Gaulen) Zpět na obsah

Poznámka: Následující text je opisem příslušné stati z návodu.

Gaulen je postava, kterou vzít do družiny musíte, ať chcete nebo ne. Povoláním je Explorer (Průzkumník), což je povolání, které ani jinak do družiny nedostanete. Dá se z něj vycvičit docela obstojný bojovník do první řady, ale klidně může zůstat i v té zadní a na boj se specializovat později (do vínku dostane sekeru). Jeho hlavním účelem je ovšem zajistit přežití družiny, což obnáší hlavně řadu nebojových dovedností. Určitě se proto u něj zaměřte na Herbalism (zvyšuje počet nalezených bylinek) a Knowledge of Terrains, která zajišťuje menší spotřebu jídla při průchodu horším terénem (případně kompenzuje přetížení družiny). Classic obtížnost vám z něj umožní udělat univerzála, ale pokud plánujete obtížnost zvýšit a nemáte jiné postavy, které by podpůrné dovednosti duplikovaly (přenesli byste je na ně), tak je škoda si ho rozhodit neuváženým tréninkem. V první polovině hry vycvičíte podporu a v druhé, kde je to teprve potřeba, se už budete moci v klidu věnovat výcviku bojových dovedností.

S Herbalismem se váže jeden tip. Pokud to vydržíte a nebudete bylinky sbírat, na úrovni 30 bude Gaulen moci z každého trsu sebrat vždy 5 ks bylinek, což vám zajistí dost materiálu pro výměnu za body do atributů. Pokud je budete sbírat rovnou, tak o tuto výhodu přijdete (bylinky nedorůstají, vyjma ovoce a obilí). Řadu survival dovedností pak uzavírají Hunting, Camouflage a Exploration. Hunting umožňuje získávat extra jídlo ze zabitých potvor a lov v divočině. Stojí sice dost bodů, ale vyplatí se. Navíc má jen 5 úrovní. Jídlo je ve hře drahá položka, takže každé šetření se hodí. Camouflage umožňuje vyhnout se náhodnému setkání výměnou za manu, ale protože účelem hry není hra na schovávanou, tak to s ní nepřehánějte :) V počátku jí možná párkrát využijete, ale v pohodě se dá vystačit i s jednou úrovní. Exploration je prakticky k ničemu.

Tím jsme si ve hře pokryli nutný survival prvek a další vývoj Gaulena je odvislý od složení družiny. I když budete dovednostní body dokupovat, pořád je to moc dovedností najednou, které byste potřebovali trénovat a tím pádem vysoká spotřeba dovednostních bodů. Gaulen např. ovládá i zlodějské dovednosti, lze ho tedy naučit páčení zámků (Lockpicking) nebo odstraňování pastí (Trap Disarming). Páčení zámků je podle mého ztráta času. Většina zámků se dá vylomit, což vás stojí jen jídlo a čas, takže doporučuji body spíše šetřit. Oproti tomu odstraňování pasti potřebujete, protože bez toho nelze pasti vůbec odstraňovat, ale v pohodě si vystačíte s pár body (max. úroveň 10). Nemusíte to tedy cvičit pravidelně. Pasti jsou hlavně o postřehu. Zároveň je výhodné umět Perception, díky níž odhalujete právě pasti a skryté dveře. V principu je jedno, kdo tuhle dovednost umí, takže pokud jí nechcete nechávat na Gaulena, je dobré jí dát postavě, která má díky svému povolání větší zásobu dovednostních bodů (např. bojovník).

Obchodování (Mercantilism) je poměrně užitečné, už jen kvůli výkupu předmětů za lepší ceny. Rozhodně je to lepší volba, než-li Lockpicking. Horší to je, pokud chcete Gaulena do toho všeho profilovat jako bojovníka. Pak prostě musíte něco oželet. Čím vyšší obtížnost hry zvolíte, tím méně bych se na vašem místě zbavoval právě obchodování. Ono to papírově nevypadá nic moc, ale odprodej věcí za 2/3 původní ceny v pozdějších fázích hry znaméná dost vysoké částky. Nehledě na to, že výrazně klesne cena lektvarů apod.

Jako bojovník má Gaulen možnost se specializovat na řadu zbraní a jako jediné povolání ovládá dovednost Envenomed Strike, což je speciální útok, který působí postiženému dodatečnou otravu (velice užitečné). Vzhledem k výše napsanému doporučuju případnou specializaci jen na jednu zbraň. I když ho necháte postávat v zadní řadě, zvyšujte mu na střídačku rychlost + sílu a rychlost + odolnost. V závislosti na zvolené obtížnosti hry a vaší pečlivosti nakonec na ty bojové dovednosti třeba dojde a dá se z něj vycvičit celkem obstojný lučištník. Navyšováním odolnosti mu kompenzujete stagnující posilování (šetření bodů) a navyšováním síly ho připravujete pro účinnou střelbu.