Modifikace oficiálních kampaní, Resource editor for HOMM I-IV

Potřeba extrahovat informace z datových souborů Heroes of Might and Magic mě dohnala k hledání tolik potřebného editoru, který by do mé práce přinesl tak výraznou změnu jako Might and Magic 6-8 Level Editor v případě Might and Magic 6-8. Bohužel se dlouhou dobu nedařilo, až díky jedné diskusi jsem se postupně prokousal k odkazům na jeden ruský ftp server kde jsem našel ResEdit2 (ke stažení zde), který bravurně zvládá to, co jsem právě potřeboval. Nemusíte se obávat žádného viru ;). Díky němu je mimo jiné možné extrahovat i soubory oficiálních kampaní, což je poměrně důležitá věc.

A proč je to tak důležité? Na to mám vcelku jednoduchou odpověď a kdo hrál Armageddons Blade, tak ji nejspíše i zná. O tom, že už některé scénáře v Restoration of Erathia nebyly zrovna nejjednoduší se mohl každý přesvědčit sám, ale to co přinesl Armageddons Blade (AB) možná mnohé přímo složilo (teda alespoň mě :) ). Samozřejmě vše je o strategii a mapy AB jsou dělány tak, že po nalezení vhodného postupu je možné dosáhnout cíle také snadno. Problém je, že to může stát mnoho námahy navíc a pokud nejste zrovna skalními příznivci této strategie, tak to možná po mnoha planých pokusech vzdáte (ovšem nedoporučuju, kampaně AB jsou zajímavější, nápaditější a opravdu to za to stojí).

Obtížnost datadisků Armageddons Blade si uvědomili zřejmě i vývojáři a tak v druhém datadisku (Shadow of Death) mají všechny kampaně možnost volitelné obtížnosti. Nic to však nemění na tom, že kampaně Armageddons Blade a Restoration of Erathia už zůstaly beze změny. Přitom již samotný editor kampaní pro AB tohle nastavit umí, takže je nasnadě, abychom se o modifikaci pokusili sami. A tady je právě problém. Kampaně jsou pevnou součástí datových souborů a jen tak snadno se k nim nedostanete. A právě v tom pomůže zmíněný ResEdit2.

Kde hledat u Heroes of Might and Magic 3

Předesílám, že následující text se týká Complete edice od Playmana, která je přímo z dílen Ubisoftu a obsahuje v sobě i oba datadisky. Pokud tedy použijete zde vystavené soubory kampaní, tak nemohu zaručit, že to bude fungovat i u původní hry s datadisky přidanými zvlášť. Každopádně volitelná obtížnost je možná až od datadisku Armageddons Blade, takže minimálně ten musíte mít nainstalovaný. Kampaně pro Shadow of Death pak vyžadují i druhý datadisk.

Všechny kampaně se nacházejí v datovém souboru h3bitmap.lod. Stačí jen uvedený soubor pomocí ResEdit2 otevřít a příslušné položky vyexportovat. Pomocí editoru kampaní (h3ccmped.exe) pak stačí přes položku Úpravy -> Nastavení kampaně ... zaškrtnout položku Obtížnost scénáře si hráč může měnit a poté kampaň uložit. Neni potřeba pozměněný soubor importovat zpět do datového souboru, postačí, když poté soubor kampaně nakopírujete do složky Maps v adresáři s hrou (tedy mezi ostatní mapy).

V následující tabulce jsou roztříděné jednotlivé kampaně podle příslušnosti k základní verzi hry nebo datadiskům. Takže pokud se vám nechce předchozí postup osobně vyzkoušet, můžete si je odtud stáhnout již upravené. Všechny jsou rovnou v češtině (ostatně ty anglické na internetu najdete už delší dobu, ale ty české chyběly). Kampaně Shadow of Death samozřejmě stahovat nemusíte, ty mají nastavitelnou obtížnost už od počátku, ale dávám je sem pro úplnost, kdyby někoho zajímala např. jejich struktura a obsažené scénáře.

Restoration of Erathia Armageddons Blade Shadow of Death
 
Ať žije královna Meč zkázy Zrození barbara
Osvobození Drakobijce Nový počátek
Píseň pro otce Dračí krev Elixír života
Jeskyně a ďáblové Slavnosti života Sekni a rozsekej
Ať žije král Hra s ohněm Vzestup nekromancera
Válečná kořist Nevyzpytatelnost osudu Bezbožná aliance
Sémě nespokojenosti Vláda moci

Kde hledat u Heroes of Might and Magic 4

U Heroes of Might and Magic 4 neni třeba obtížnost do kampaní nastavovat, protože kampaně tohoto dílu mají nastavitelnou obtížnost již od počátku. Nicméně nikdy neni na škodu se podívat, jakým způsobem jsou jednotlivé kampaně vystaveny a jaké obsahují scénáře. Následující text se však týká převážně Heroes of Might and Magic 4 v edici nové eXtra klasiky apod. (2CD verze přímo od Ubisoftu), kde je jak základní hra, tak i oba datadisky. Kampaně základní hry naleznete v souboru heroes4.h4r (ty české pak v updates.h4r), kampaně datadisku The Gathering Storm v souboru storm.h4r a kampaně datadisku Winds of War v souboru x2.h4r. Po otevření v ResEdit2 se v levém sloupci otevře struktura složek a vy hledáte složku game_maps a podsložku campaigns - právě ta ukrývá požadované soubory kampaní. Opět je stačí jen vyextrahovat a můžete s nimi dále nakládat dle libosti.