Crusaders na Windows XP

 

Potřeba modifikovat spouštěcí soubor hry pro Windows XP se nevyhla ani tomuto titulu. Po dřívějších problémech v kombinaci s grafickou kartou Voodoo 3 jsem později narazil i na tento problém. Podle všeho, a matně si na to i vzpomínám, jsou Crusaders of Might and Magic hratelné v základní verzi Windows XP a též ještě ve spojení se Service Packem 1 (SP1). Ovšem po instalaci Service Packu 2 tato hra při pokusu o spuštění zhavaruje - instalace proběhne bez obtíží.

Jisté řešení se pokoušel svého času nabídnout sám Microsoft v podobě utility pro rozšířenou kompatibilitu se staršími programy (na přesný název už si nevzpomínám), ale nefungovalo to. Mezitím jsem nikde neobjevil žádný jiný náznak řešení. Teprve v roce 2007 jsem si všiml existence odkazu na xp patch pro tuto hru, ale při pokusu o jeho stažení prostřednictvím sítě bitorrent došlo k nejméně očekávané situaci a distribuční server přestal příliš brzy komunikovat. O pár týdnů později se mi s ním povedlo spojit ještě jednou, ale nedopadl jsem o nic lépe. Ve finále jsem skončil jen s nějakými 60% staženého souboru. Od té doby už byl prakticky permamentně nedostupný a ke konci roku zmizel i ze seznamu distribučních serverů.

Skoro jsem to vzdal, když se mi v únoru 2008 podařilo při prohledávání odkazů mířících na Crusaders objevit diskuzi k této hře na www.abcgames.sk, kde byl uveden odkaz na možnost stažení patche prostřednictvím Rapidshare. Podle všeho se jedná o tentýž patch. Naštěstí se někomu podařilo ten patch stáhnout a dát ho dále k distribuci. Odkazy jsem nakonec našel i na jiných serverech, takže patch je opět ke stažení zřejmě už nějakých pár měsíců. Protože však těmto přechodným zdrojům příliš nevěřím, najdete jeho kopii i zde v sekci Ke stažení.

Pokud jsem na začátku mluvil o modifikaci, pak patch opravdu není ničím jiným, než upraveným souborem crusader.exe. Takže jím stačí jen nahradit původní soubor. Při jeho testování jsem si vzpoměl i na existenci dema ke Crusaders, které samo o sobě funguje i na SP2. Když se podíváte na velikost jeho spouštěcího souboru a velikost patche, zjistíte, že jsou shodné, ale soubor z dema neni co do funkčnosti totožný. Nicméně je s ním možné hru spustit a nahrát existující uložené pozice. Při tvorbě patche se tedy nejspíše z tohoto souboru vycházelo. Těžko říci, proč se tedy tvorba funkčního patche tolik zdržela, ale jsem rád, že už je na světě. Konečně tak mohu definitivně pohřbít dualboot s Windows 98.