Might and Magic I-V - oficiální distribuční kanál

Na následující alternativu nákupu na GOG mě v návštěvní knize na konci srpna 2009 prvně upozornil již Adam23, v říjnu pak Netrat potvrdil zahájení prodeje balíčku Might and Magic 6 Pack Limited Edition, který obsahuje díly I-VI. Takže ve stručnosti oč se jedná.

GOG neboli Good Old Games je on-line služba, která slouží k distribuci "starších" her v digitální podobě. Narozdíl od jiných podobných služeb GOG razí myšlenku prodeje her bez tzv. DRM (Digital rights management), kam se řadí např. protipirátské ochrany. Stručně řečeno, vy si vyberete hru z nabídky obchodu, zaplatíte ji a poté je vám zpřístupněna možnost si hru stáhnout na váš disk a to buď v rámci prohlížeče nebo pomocí klienta. Při instalaci nebo spuštění se nemusíte nikam přihlašovat ani zadávat instalační klíče. Vlastníkem a provozovatelem této služby je nám známý polský CD Projekt, kterému se v březnu 2009 podařilo vyjednat dohodu s Ubisoftem pro elektronické distribuce jejich her. Protože Ubisoft je vlastníkem práv k Might and Magic, je to nejsnažší způsob legálního nabytí jednotlivých dílů.

Podstatné je také to, že v rámci no-DRM nejste vázáni ani na počet instalací. Kopii si můžete nainstalovat klidně na libovolný počet počítačů. Podle některých recenzí si totiž v případě GOG nekupujete jen práva k užívání, nýbrž si kupujete produkt samotný (i když tady bych byl docela opatrný, je to spíš jen vedlejší efekt no-DRM). Každopádně to neznamená, že hru pak smíte dále prodávat nebo sdílet.

Absence krabicové verze může být pro některé mírným zklamáním, ale díky digitální distribuci může být cena stlačena opravdu na minimum. Distributor se navíc snaží a ke hře dodává i bonusový obsah v podobě soundtracků, map, manuálů a cluebook (obdoba oficiálních příruček od Stuare).

Velkou výhodou této verze je to, že jednotlivé hry jsou díky použitým modifikacím spustitelné bez obtíží na Windows XP a Windows Vista. U starších dílů je to díky integraci s DOSBoxem, u šestého dílu se pak dočkáte bezproblémové funkčnosti hudby (problém se zvukem chůze však zůstal). Přestože je šestý díl rovnou ve verzi 1.2, tak jsou opraveny obě základní chyby - problém s tepaným vejcem v hradu Kriegspire a dveře ve Stínové gildě. IV a V díl je pak rovnou spojen v celek World of Xeen a instalátor obsahuje i neoficiální mod Swords of Xeen. Musím konstatovat, že zejména v případě starších dílů a DOSBoxu se dočkáte příjemného překvapení.

Koncová cena za balíček je stanovena na 9.99 dolaru (cca 170 Kč) a v obchodě je možno platit buďto kreditní kartou nebo prostřednictvím služby PayPal. (Edit prosinec 2013: GOG často pořádá různé akce a protože se postupem času v jeho nabídce objevily i ostatní díly, lze mnohdy komplet koupit za téměř symbolickou cenu.)

Krom toho samozřejmě stále existuje možnost získat krabicové verze her např. prostřednictvím aukce e-Bay, což je další možnost nákupu.