Piedestaly

 

Na různých místech Erathie máte možnost se v krajině setkat se zvláštním druhem svatyň, které postavám dočasně propůjčují určité ochranné vlastnosti. Jedná se o malé sloupky s koulí určité barvy, které se nazývají piedestaly. Barva koule určuje, jaké kouzlo se na postavy sešle. Samotné kouzlo je pak sesláno na velmistrovské úrovni s 5 body v dovednosti (vyjma Zrychlení a Dne Bohů, tam těch 5 bodů příliš neodpovídá). Stačí tedy, když na piedestal kliknete jen jednou postavou a kouzlo se sešle na celou družinu. Barevné rozlišení jednotlivých piedestalů a kouzlo, které k ní přísluší je součástí následující tabulky.

 
Barva piedestalu Seslané kouzlo Výsledný efekt
Béžová Zrychlení Kouzlo trvá 2 hodiny
Modrá Odolnost proti vodě Přidá 20 bodů k odolnosti, kouzlo trvá 5 hodin
Hnědá Odolnost proti zemi Přidá 20 bodů k odolnosti, kouzlo trvá 5 hodin
Zelená Štít Kouzlo trvá 6 hodin
Zelenožlutá Odolnost proti vzduchu Přidá 20 bodů k odolnosti, kouzlo trvá 5 hodin
Šedá Kamenná kůže Přidá 10 bodů k Třídě zbroje, kouzlo trvá 6 hodin
Tmavě fialová Odolnost proti mysli Přidá 20 bodů k odolnosti, kouzlo trvá 5 hodin
Světle fialová Obětování Kouzlo trvá 50 minut
Tmavě červená Odolnost proti ohni Přidá 20 bodů k odolnosti, kouzlo trvá 5 hodin
Světle červená Odolnost proti tělu Přidá 20 bodů k odolnosti, kouzlo trvá 5 hodin
Oranžová Hrdinství Kouzlo trvá 6 hodin
Bílá Den Bohů Přidá 35 bodů do všech sedmi statistik

Poznámka: Pojmenování barev berte mírně s rezervou, v instalaci hry, kterou jsem pro ověření efektů použil je menší problém s grafickým zobrazením, takže jsem hodnoty barev opsal z oficiální příručky (dělá mi to z neznámých příčin jen s xp patchem). Nemám tam tak zřetelné rozdíly mezi základní barvou a jejím světlým odstínem a u těch velmi světlých mám vše bílé. Každopádně při najetí kurzoru myši na piedestal se v oznamovací oblasti okna objeví přesný název piedestalu, takže se můžete pohodlně řídit i tím. Kompletní přehled jednotlivých piedestalů seřazených podle barev v tabulce je vidět na následujícím obrázku (vytáhl jsem to z datového souboru).

 

Výhodnost používání piedestalů oceníte zejména v počátku hry, kdy budou mít vaše postavy jen malé hodnoty odolností nebo nebudete ovládat příslušná klerická kouzla na takto vysoké úrovni. V tomto ohledu je užitečný zejména piedestal Kamenné kůže a Hrdinství, který je také nejběžnější. S piedestalem Obětování se setkáte jen v Eofolu.