Spotřeba jídla při odpočinku

 

Každá postava ve hře potřebuje v pravidelných intervalech odpočívat (min. 1x za 24 hodin). Krom přirozené únavy se postavy mohou unavit/oslabit vlivem magických efektů monster nebo pominutím účinku kouzla Zrychlení. K regeneraci je potřeba minimálně 8 hodin nepřerušovaného odpočinku, při kterém se zároveň spotřebovávají dávky jídla. O množství takto spotřebovaných dávek rozhoduje povaha terénu, ve kterém postavy odpočívají (viz následující tabulka).

Druh terénu Dávek jídla
Tráva 1
Hlína 2
Cesta 2
Interiér 2
Sníh 3
Bažina 3
Pláň 4
Poušť 5

Pokud družina nemá jídla dostatek, postavy se nebudou moci zregenerovat. Dočasného odstranění únavy lze dosáhnout i léčením v chrámech nebo kouzlem Odstraň slabost, ale to vás nutnosti odpočinku nijak nezbaví. Pokud totiž budete únavu jen léčit, časem postavy náhodně propadnou různým formám zoufalství (časté je šílenství) nebo jednoduše umřou. Odpočinek navíc slouží k doplnění množství zdraví a many.

Dávky jídla se spotřebovávají i během pešího cestování mezi oblastmi. Pokud družina nebude mít dostatek jídla na cestu, postavy se v nové oblasti objeví unavené. Mějte to na paměti, protože unavené postavy mají negativní bonus k útoku, což vám může připravit mnohá nemilá překvapení.