Řešení problému s ukradeným Thjoradem

 

Následující popis se týká situace, kdy při řešení úkolu od Svena Vidlobrada "Získej Thjorad z Lindisfarnu" zvolíte násilnou cestu. Tato možnost tu je a neni na ní nic divného, každý má právo vybrat si cestu dobra nebo zla. Problém však nastává ve chvíli, kdy máte v družině čekatele na kněze nebo paladina, popř. byste si chtěli nechat tyto úkoly zadat, protože násilnou cestou si znepřátelíte i klíčová NPC, která vám s povýšením pomáhají. Nakonec tohle dobré postavy nedělají, ale to ponechme stranou. Řešení zcela typicky nespočívá v respawnu, to v tomto případě zcela logicky nefunguje, budete si muset pomoci jiným způsobem. Dospěl jsem k němu celkem náhodou, protože vím, že občas respawn pomohl, ale bylo potřeba přijít na to, proč to někdy šlo a jindy ne. Námět jsem opět našel na Flamestryke, resp. mě to popohnalo k hlubšímu zkoumání, jehož výsledek vám nyní předkládám.

Informace o rozehrané hře se ve skutečnosti neukládají jen do souborů savů v adresáři SaveGames, ale určité dodatečné informace o lokacích jsou uloženy i v adresáři MiniSaves. Pokud si do nové instalace Might and Magic nahrajete zálohu savů, pak při hraní dojde k resetování těchto dodatečných informací, protože MiniSaves jsou prázdné. V tuto chvíli také "vypadne" ona paměť mnichů. Neni tedy problém příslušné soubory vymazat ručně a dosáhnout stejného výsledku. Je tu však malý háček, MiniSaves může obsahovat mnoho souborů v závislosti na uložených pozicích a jejich rozehranosti. Každý ze souborů má však číselnou příponu, která označuje, ke které uložené pozici se vztahuje. Číslování pozic začíná od 0 pro quicksave přes 1 pro autosave a pak následují čísla pro uživatelské pozice. Když si pozici odpočítáte, získáte příslušnou číselnou příponu. Např. čtvrtý řádek od shora v nabídce pro uložení hry má číslo 3 a vztahují se k němu tedy veškeré MiniSaves s příponou .3. Následující obrázek ukazuje číslování pozic v nabídce Uložit hru.

Než začneme něco mazat, bude dobré si také vysvětlit význam oněch souborů. Když vytáhnete všechny soubory s vámi požadovanou příponou, pak zjistíte, že se vždy skládájí z názvu příslušné lokace a ke každé lokaci patří 3 soubory. První dva soubory obsahují dodatečné informace a třetí soubor s označením lokace_time určuje čas, kdy dojde k respawnu. Pokud ho smažete a nahrajete znovu uloženou pozici, v dané oblasti dojde k okamžitému respawnu, protože vyresetujete odpočítávání (pokud se v dané lokaci přímo nacházíte, budete ji muset nejprve opustit a poté se do ní znovu vrátit, jinak se změny neprojeví). K tomu, aby tyto soubory vůbec mohly vzniknout, je třeba v příslušné lokaci hru nejprve uložit, takže na to nezapomeňte.

Teď tedy k samotnému řešení. Pokud jste vzali Thjorad násilím, budete muset smazat příslušné soubory z MiniSaves. Vraťte se nejprve do Lindisfarnu před klášter a pozici si uložte - neni to nutné, ale děláme to z jiného důvodu. Podívejte se do kláštera, jestli se mniši už sami respawnovali nebo jestli jsou stále vybiti (respawn oblasti a kláštera činí 30 dní). Nyní se podívejte do pozic pro uložení a odpočítejte si pořadí zvolené pozice. Teď se podívejte do adresáře MiniSaves a hledejte soubory LindisfarneMonastery_1.x, LindisfarneMonastery_2.x a LindisfarneMonastery_time.x, kde x značí číslo pozice. Pokud ještě nedošlo k respawnu kláštera, smažte všechny tři uvedené soubory; v opačném případě stačí smazat jen první dva. Pozici znovu nahrajte, aby se načetly změny a vstupte do kláštěra. Vše je při starém a můžete zdárně pokračovat v úkolech pro kněze či paladiny.

Samozřejmě jsem měl zároveň obavu, že mazání souborů z MiniSaves by přeci jen mohlo mít neblahý vliv i na samotné úkoly, ale zdá se, že tomu tak není. Zřejmě se tím resetuje jen chování postav. Přesto doporučuji zachovat opatrnost a vytvořit si i save beze změny.