Artefakty

Ve hře jsem objevil celkem 61 unikátních předmětů (viz. Abecední seznam artefaktů). V seznamu je uveden i Thjorad, ale vzhledem k jeho nepoužitelnosti ho přímo mezi artefakty neřadim (včetně Thjoradu je uvedeno tedy 62 předmětů) - jedná se čistě o úkolový předmět. Většinu artefaktů nalezenete v černých truhlách, které jsou naneštěstí opatřeny velmistrovskými pastmi a ve hře se jich mnoho nenachází:

Umístění černých truhel

Pokud jsem na některou zapoměl, najdete ji v návodu (Edit zima 2011 - na základě upozornění jsem vytvořil ještě samostatnou kapitolku s výskytem černých truhel viz Černé truhly). V každé truhle bývá obvykle jeden artefakt a v některých truhlách je i náhodně generován (Dračí doupě, Cvičiště). Vzhledem k počtu artefaktů a černých truhel je tedy patrné, že v jedné hře naleznete jen část z celého počtu. Pokud se však vrátím k náhodnému generování, je možné si ve hře na správný předmět "počkat". Stačí si před otevřením truhly hru uložit a teprve poté si její obsah prohlédnout. Pokud se nám předmět nehodí, nahrajeme uloženou pozici, opustíme dungeon a znovu se vrátíme. Tohle můžeme opakovat stále dokola. Jakmile však předmět z truhly vezmeme, nebude se nadále objevovat. Předměty v černých truhlách se neobnovují ani po respawnu, tak jako tomu bylo u osmého dílu.

Výše uvedený postup lze v klidu označit jako bug a byla popsána jeho "vylepšená verze" s použitím kouzla Lloydův maják. Před vstupem do dungeonu s černou truhlou (opět se to popisuje pro Dračí doupě nebo Cvičiště) si venku umístíte značku a poté do dungeonu vstoupíte. U černé truhly si zakouzlíte druhou značku a přenesete se kouzlem na první. Poté se můžete libovolně teleportovat mezi značkami a po každém návratu k černým truhlám v nich naleznete náhodný artefakt (sice se náhodně obměňují, ale někdy se vám stane, že si na některé kousky opravdu dlouho počkáte). Takto je možné si přijít na pěknou sbírku, ale jak jsem napsal jedná se o bug a krom toho, že mohl být updatem opraven (v době jeho vydání jsem už tento díl nehrál), neni tohle zrovna fér způsob hraní.

Bohužel nevývažené množství černých truhel se projeví při sbírání sad předmětů. Sady jsou soubory pěti artefaktů určených pro konkrétní povolání a pokud daná postava vlastní všech pět kousků, dostává určitý bonus. Existují pro povolání Gladiátor, Paladin, Kněz a Lich. Při normálním hraní však nemáte šanci žádnou z pětic nasbírat. Konkrétní názvy předmětů pro dané povolání popisuje následující tabulka.

Gladiátor Paladin Kněz Lich
Vítězná čapka Broderickův amulet Helma Fré Boty smrti
Vítězný Gladius Broderickova drátěná košile Jemná hůlka Fré Smrtonosná kápě
Vítězná plátová zbroj Brodericova helmice Kroužkové boty Fré Smrtonosné kladivo
Vítězný prsten Broderickův obouruční meč Prsten Fré Smrtonosný kyrys
Vítězný štít Broderickovy rukavice Rukavice Fré Smrtonosný prsten