Tištěné mapy světa Might and Magic III (Isles of Terra)

Poznámka - stav k roku 2015: Přehledy map vznikly zhruba na začátku roku 2010 a od té doby se toho mnohé změnilo, zejména dostupnost oskenovaných / ofotografovaných verzí map. Rozhodl jsem se proto přehledy předělat a zároveň doplnit. Jako zdroj podkladů mi posloužila hlavně databáze obrázků na Google a Museum of Computer Adventure Game History. Ne vše je v úplně ideálním stavu, ale získat dokonalou kopii z originálu je zkrátka problém. Vadí tomu různá drobná poškození, protože mapy jsou v baleních skládané a to třeba křídovému papíru moc dobře nedělá. I nová mapa tak může mít na exponovaných místech trhlinky nebo dírky. Pokud to však bude možné, pokusím se některé mapy dodat i z vlastní sbírky.

Někdo považuje grafický styl použitý na coverech a v ilustracích třetího dílu za méně povedený, o čemž by se nejspíše dalo polemizovat, ale pokud jde o mapu světa, tak o té to platí určitě. Je to takový předěl mezi staršími a novějšími díly, které si v ní ovšem berou inspiraci v použité stylizaci a barvách.

Původní verze mapy obsahuje stejně jako mapy předchozích dílů černé písmo s jemným bílým okrajem (mapa č. 1). Díky tomu je to hůře čitelné ze skenů. Japonci na to šli trochu jinak a zkusili barvy prohodit, viz mapa č. 2 z Nintento verze. Moc si tím nepomohli, tak u dalších verzí hry alespoň zvětšili písmo a bílý okraj kolem něj. Výrazná změna přišla až s Might and Magic Trilogy, kdy se mapy dočkaly popisků v odstínech žluté, s oranžovým okrajem (mapa č. 3). Nutno dodat, že jsou lépe čitelné, nicméně obsahují jednu nepříjemnou tiskovou chybu - Forsaken Sands jsou přejmenované na Foresaken Sands ;) Nebyl to ovšem standard pro všechny další následovatele, např. Ultimate Might and Magic Archives (1998) obsahují opět původní reprinty map, akorát jsou na levé straně doplněny o logo Ultimate Archives.

Pro zajímavost ještě přikládám obrázky map z japonských verzí her - platformy PC-98 (mapa č. 4) a PC-Engine (mapa č. 5). Dobře si je prohlédněte, jsou trošku jinak nakreslené a vlastně díky tomu vypadají lépe (upravené obrázky monster, jinačí vzhled měst apod.). Obsahově jsou víceméně shodné.

Obrázky map si můžete zvetšit otevřením v samostatném okně / záložce, nebo na ně prostě jen klikněte a poté si můžete obrázek držením myší posouvat.

mapa č. 1, IMB PC, Amiga
mapa č. 2, Super Nintendo
mapa č. 3, Might and Magic Trilogy
mapa č. 4, PC-98
mapa č. 5, PC-Engine