Poznámka: na následující alternativu nákupu na GOG mě v Knize návštěv na konci srpna 2009 prvně upozornil již Adam23, v říjnu pak Netrat potvrdil zahájení prodeje balíčku Might and Magic 6 Pack Limited Edition, který obsahuje díly I-VI. Ono se toho kupodivu za ta léta (nyní 2018) mnoho nezměnilo. Takže ve stručnosti oč se jedná.
GOG neboli Good Old Games je on-line služba, která původně začínala výhradně jako obchod s digitálními verzemi her staršího data. Často se jednalo o zapomenuté nebo vývojáři / distributory opuštěné tituly, které se už léta povalovaly v nabídkách abandonware archivů. Narozdíl od jiných podobných služeb, GOG razí myšlenku prodeje her bez tzv. DRM (Digital Rights Management), kam se patří např. protipirátské ochrany. Stručně řečeno, vy si vyberete hru z nabídky obchodu, zaplatíte jí, a poté je vám zpřístupněna možnost stáhnout si hru na váš disk. Původně jste k tomu potřebovali prohlížeč a platný účet, od roku 2014 si můžete vzít na pomoc klienta Galaxy (nepovinně). Galaxy funguje podobně jako mnohem známější herní klient Steam, dokonce mezi nimi funguje určitá přenositelnost vybraných titulů na základě dohody s majiteli práv, ale jinak je Galaxy pevně svázána jen se službou GOG. Je to tedy čistě o vaší volbě. Galaxy má tu výhodu, že za vás řeší případné automatické aktualizace her a umí počítat odehraný čas. Vlastníkem a provozovatelem GOG je polský CD Projekt, kterému se v březnu 2009 podařilo vyjednat dohodu s Ubisoftem pro elektronické distribuce jejich her. Protože Ubisoft je vlastníkem práv k Might and Magic, je to nejsnažší způsob legálního nabytí jednotlivých dílů.
Podstatné je také to, že v rámci no-DRM nejste vázáni na počet instalací. Jednu kopii si můžete nainstalovat klidně na libovolný počet počítačů, byť úplně košér to asi není, ale nic vás v tom ve skutečnosti nebude omezovat. S ohlášením vzniku GOG se často mluvilo o tom, že v případě GOG si nekupujete jen práva k užívání (licenci), ale kupujete si produkt jako takový, což je asi pravda, ale osobně bych byl opatrný, protože většina her obsahuje i původní licenční ujednání. Přinejmenším nesmíte hry dále prodávat nebo sdílet.
Navenek to možná vypadá zvláštně, proč si vlastně kupovat něco, co je už dávno dostupné na abandonware stránkách? V první řadě je to legalita. Abandonware je šedá zóna legality a nikdy nevíte, kdo k jakým právům nákupem různých společností přijde. Jenom za dobu existence GOG bylo několik her staženo nebo nabízeno s jinými cenami jen proto, že společnost X přišla díky nákupu společnosti Y k právům na určitou hru. To, co si zakoupíte, vám samozřejmě už zůstane a tyhle změny na to nemají žádný vliv. Druhou výhodou je fakt, že tým GOG se snaží o co nejvyšší kompatibilitu her se současnými operačními systémy a mnohdy jsou do her implementovány patche, které opravují různé letité problémy. GOG také kolem jednotlivých titulů sdružuje poměrně početnou komunitu, která tu má k dispozici tématické fórum. Není to prostě jen nějaké další ždímání peněz. Ostatně nikdo vás do nákupu netlačí, volba je čistě na vás. Ceny starších her jsou podle mě však natolik nízké, že to určitě nikoho nezruinuje. Např. koncová cena za Might and Magic 6 Pack Limited Edition byla na počátku existence obchodu stanovena na 9.99 USD (což bylo před lety zhruba 170 Kč) a od té doby se tento balíček mnohokrát objevil v různých slevových akcích za symbolickou cenu.
Absence krabicové verze hry může být pro některé mírným zklamáním, ale díky digitální distribuci může být cena stlačena na minimum. Distributor se navíc snaží a ke hře dodává i bonusový obsah v podobě soundtracků, map, manuálů a cluebooků (obdoba oficiálních příruček od Prima Games, které u nás překládala a vydávala společnost Stuare). Pro někoho, kdo si třeba neporadí s nastavením DOSBoxu, nebo se těmto věcem nechce věnovat, je to ideální způsob, jak staré tituly získat a bez problémů hrát.
V případě Might and Magic 6-pack Limited Edition dostanete v jednom balíčku opravený šestý díl a díly I-V (+ neoficiální přídavek Swords of Xeen), provázané a perfektně odladěné s DOSBox emulátorem. Pokud jsou vám tedy emulátory a jejich nastavení cizí, nebo se prostě jen nechcete prací s emulátory nijak podrobně zabývat, tak GOG balíček je pro vás to nejlepší, co dnes můžete sehnat. Samozřejmě jsem opoměl zmínit, že GOG se z pohledu starých her věnuje jen verzím pro operační systémy MS-DOS a Windows. Pokud jde o MS-DOS, tak se jedná o verze, které se původně označovaly jako IBM/Tandy nebo později zkráceně DOSové hry, podle příslušného operačního systému počítačů IBM PC a kompatibilních. Díky multiplatformitě DOSBoxu si pak tyto hry můžete zahrát i na operačních systémech Linux nebo MacOS X.
Popravdě řečeno, GOG je alternativa k abandonware, byť dneska už GOG dávno není jen o starých hrách. Pořád tady máte možnost jít do nějakého internetového archivu a hru si stáhnout. Toho si jsou vědomi i vývojáři a distributoři, pro které GOG znamená spíše jen symbolický příjem za hry, které by se už jinak neprodávaly. Proto i ta benevolence v dodržování licenčních ujednání. Ze strany hráčů je to pak alespoň symbolické poděkování za hodiny strávené s jejich tituly. Pokud jde třeba o kompatibilitu na novějších operačních systémech, to není nic, co byste bez GOG nezvládli, tady jde opravdu především o ten pocit z podpory vývojářů a GOGu a teprve někde vzadu je až ta pohodlnost :) Pro mě je důležité, že tu máme volbu, ale jak se kdo zachová, to je čistě na každém z nás a já budu rozhodně ten poslední, co by někoho káral.
Ona ta problematika abandonware je totiž mnohem složitější. Jak jsem zmínil výše, GOG se z pohledu starých her věnuje DOSovým a Windows verzím her. Absence verzí her pro další počítačové platformy (Apple II, Commodore 64, Amiga) je bohužel léta obecným a těžko řešitelným problémem. Občas se vám poštěstí, že vývojáři vydají nějakou kompilaci své starší tvorby a v ní pak naleznete hry přímo integrované s nějakým emulátorem, např. série Bard's Tale se na GOG prodává spolu se čtvrtým dílem, přičemž díly I - III jsou ve verzi pro Apple II a spouští se interně rovnou v prostředí patřičného emulátoru. Od programového kódu čtyřky je však fyzicky neoddělíte. V takovém případě je jedinou možností, a ta platí samozřejmě i pro DOSové hry, nákup krabicového balení hry např. prostřednictvím aukčního portálu eBay, což ovšem může být finančně dosti náročné. Navíc vám nikdo nezaručí, že dodaná média jsou stále funkční, takže nákup krabicových her je beztak potřeba kombinovat se stažením obrazů disket z abandonware stránek nebo z různých archivů. Problém legality je navíc u ne-IBM PC her poměrně komplikovaný, neboť zahrnuje např. různé potíže s licencí operačních systémů pro emulátory, různé typy ochran atd.