Zbroje a štíty

 

Podobně jako jsem to napsal u zbraní, tak to platí i zde. Ve hře je k dispozici poměrně velký výběr různých zbrojí a štítů. Některé budete moci nakoupit u obchodníků a zbrojířů, jiné pak naleznete během samotného putování Ardonem. Možná se vám bude občas zdát, že jejich rozmístění je místy nesmyslné, obzvláště když už jste někdy předtím našli lepší kousek, ale mějte na paměti, že ne každý projde opravdu kdejaký kousek hry, takže ve výsledku může řadu předmětů minout. Narozdíl od zbraní máte v případě zbrojí a štítů také možnost díky jejich bonusům vylepšovat základní atributy hrdiny, takže volba, co budete a co nebudete nosit je částečně podřízena také tomuto. S vhodnou kombinací zbroj + štít + prsten můžete např. dosáhnout maximální možné síly 50 (platí jen pro úroveň square, u dalších je to o 5 až nakonec o 10 méně).

V principu se zbroje dělí na šupinkové (plíškové), páskové, lehké plátové zbroje a těžké plátové zbroje. U štítů pak existují jen dvě verze - dřevěné štíty a ocelové štíty. Následující přehled obsahuje pro každou kategorii (zbroje a štíty) vždy dvě tabulky. První ukazuje souhrnný přehled vlastností a druhá zobrazuje vzhled konkrétního předmětu a místo, kde se s ním ve hře prvně setkáte (případně další místa nálezu). Mějte na paměti, že složení předmětů v oblasti se mění s každým respawnem, takže pokud některý minete, už ho také nemusíte nikde dále znovu nalézt a budete o něj ochuzeni. Uvedené statistiky u štítů a zbrojí určují procentuální odolnost (resistenci) proti danému typu útoku (odečítají se od způsobeného poškození). Obyčejné dřevěné a kovové štíty poskytují jen bonus na blokování úderu, ale nepřidávají body do resistencí. Tedy pokud vás protivník udeří a vy ránu štítem neblokujete, je odečet dán jen bonusy zbroje (zbroj ochraňuje vždy). Jak už bylo v návodu v obecných radách uvedeno, bonusy zbroje a štítů se sčítají, ale jejich součet neni roven součtu jednotlivých bonusů, vždy je o něco nižší.

Zbroje (Zpět na obsah)

Název zbroje Cena (GP) Odolnost v % Jiný bonus
slash bash air fire earth water light dark
Scale Armor 150 10 10
Banded Armor 250 19 19
Banded Mail of Grace 1100 19 19 +5 Speed
Banded Mail of Reason 1100 19 19 +5 Intelligence
Light Plate Mail 400 30 30
Plate of Elemental Protection 1600 30 30 30 30 30 30
Plate of Sanctuary 2200 30 30 30
Heavy Plate Mail 600 39 39
Enoch´s Plate of Might 2400 39 39 +5 Might
Dragon Scale Armor 1600 50 50 -20 -20
Obrázek Název Výskyt ve hře
Scale Armor Nejobyčejnější zbroj, kterou můžete ve hře obléci. Má ji hned na začátku na skladě obchodník v Cador Sul a kovář v Citadele. Nijak neohrnujte nos, pro začátek bude dobrá ;).
Banded Armor Základní verze páskové zbroje skýtá lepší ochranu než šupinková zbroj a umožňuje aplikovat i slabší očarování. Tuto zbroj naleznete během vaší první návštěvy Katakomb. Nalézá se společně s mečem Blade of the Burning Heart na jedné straně lávek v místnosti se zavěšenými mosty. Bohužel neni tak snadné se k ní dostat - nevyhnete se skákání po sloupech.
Banded Mail of Grace Tato zbroj přidává bonus k rychlosti. Ke vší smůle ji však naleznete až při výpravě do Ledovců. Nachází se v truhle jednoho z výklenků nad římsou v podzemní citadele v Katakombách. V této době však budete mít už mnohem lepší zbroj.
Banded Mail of Reason Oproti předchozí zbroji, Banded Mail of Reason má v nabídce coranthijský zbrojíř hned při vaší první návštěvě Coranthie. Pokud vám to za ten bonus k inteligenci stojí, tak si ji kupte - prodat ji můžete kdykoliv.
Light Plate Mail Tuto základní lehkou plátovou zbroj vám prodá kovář v Citadele jakmile se budete vracet s Rohem Zborcení z Coranthie. Těžko říci, k čemu vám bude, když už v Coranthii máte možnost koupit lepší verzi této zbroje.
Plate of Elemental Protection Ano, to je ona. Verze lehké plátové zbroje, která se vám určitě bude hodit a o které jsem o řádek víše mluvil. Tady se na vás usmálo štěstí, protože ji naleznete v nabídce coranthijského zbrojíře hned poté, co se budete vracet s Královským žezlem k princi Dainovi. Dlouhou dobu na nic lepšího nenarazíte.
Plate of Sanctuary Další z vynikajících lehkých plátových zbrojí. Najdete ji na římse uvnitř Ledovců poté, co se sem budete vracet pro kouzlo Solidify. Ovšem pozor, musíte si pro ni dojít ještě předtím, než vstoupíte do vzducholodi. Jinak se celý dungeon respawne a zbroj zmizí.
Heavy Plate Mail Jeden ze dvou zástupců těžké zbroje. Buďto si ji můžete zakoupit u obchodníka v Cador Sul při návratu s Rohem Zborcení nebo vám zbyde jako kořist po eliminaci temného mága, který hlídá vchod do vzducholodi v Ledovcích ve chvíli, kdy se sem budete vracet pro kouzlo Solidify.
Enoch´s Plate of Might Nejlepší těžká plátová zbroj, kterou má v nabídce coranthijský zbrojíř poté, co se budete vracet z výpravy z Ledovců. Společně s dalšími bonusovými předměty zvyšujícími sílu se může stát velmi užitečnou.
Dragon Scale Armor Pokud jsem před chvílí vychvaloval Plate of Elemental Protection, tak vás následující věta asi trochu zarazí. Tato nádherně vypadající zbroj poskytuje nejlepší fyzickou ochranu a navíc si ji můžete zakoupit u kováře v Citadele hned poté, co se budete vracet s Rohem Zborcení z Coranthie. Přesto ji však nelze řadit mezi nejlepší zbroje, protože vám naopak ubírá odolnost proti magii temnoty a to se vám může vymstít.

 

Štíty (Zpět na obsah)

Název štítu Cena (GP) Odolnost v % Jiný bonus
slash bash air fire earth water light dark
Wooden Shield 30
Shield of Enviable Health 650 +5 Endurance
Shield of Swiftness in Action 650 +5 Speed
Shield of Mighty Deeds 650 +5 Might
Metal Shield 50
Shield of Quality 500 10 10
Shield of the Crusader 900 19 19
Shield of Sanctuary 1400 19 19 19
Ice Shield 500 39
Reflective Shield 800 Při blokování odráží kouzlo Lightning
Vampiric Shield 1000 Při blokování vysává z útočníka život
Obrázek Název Výskyt ve hře
Wooden Shield Bežný obranný štít, který vám však stejně jako každý jiný Wooden Shield nijak nezvyšuje odolnost proti fyzickému útoku. Jeho magicky vylepšené verze přidávají bonus k určité vlastnosti.
Shield of Enviable Health Tento dřevěný štít přidává bonus k odolnosti. Najdete ho v nabídce coranthijského zbrojíře při vaší první návštěvě Coranthie.
Shield of Swiftness in Action Tento dřevěný štít přidává bonus k rychlosti. Najdete ho při první návštěvě Katakomb - nachází se v truhle v postranní chodbě hned v první části Katakomb.
Shield of Mighty Deeds Tento dřevěný štít přidává bonus k síle. Poprvé se s tímto štítem můžete setkat v Duskwoodu, když tudy půjdete pro Královské žezlo. Nachází se na skalnatém výběžku hned na rozcestí mezi Duskwoodem a Strongholdem. O pár kapitol dále ho pak vlastní i černý rytíř, na kterého narazíte v hospodě v Cador Sul poté, co vám Celestie zadá úkol zachránit kapitána Ursana v Ledovcích. Pokud byste obě možnosti náhodou minuli, pak ho má ještě v nabídce zbrojíř v Coranthii po vašem návratu z Ledovců.
Metal Shield Bežný obranný štít, který vám však nijak nezvyšuje odolnost proti fyzickému útoku. V pozdejších fázích hry často nahrazuje původní Wooden Shield ve výbavě vašich protivníků. Z této verze štítu jsou také odvozeny významné typy magicky vylepšených štítů.
Shield of Quality První dobrý štít, na který ve hře narazíte. Nachází se v pokoji č. 3 v hospodě v Cador Sul. Klíč od pokoje naleznete venku za hospodou.
Shield of the Crusader Tento štít naleznete při první návštěvě Katakomb cestou do Coranthie. Leží vedle mrtvoly křižáka v jednom z výklenků nad římsou v podzemní citadele.
Shield of Sanctuary Tento štít má v nabídce coranthijský zbrojíř poté, co se budete vracet s Královským žezlem zpět k princi Dainovi. Doporučuji ho zakoupit, lepší štít už ve hře nenajdete a krásně se doplňuje se zbrojí Plate of Sanctuary.
Ice Shield Ice Shield je první ze tří magicky vylepšených kovových štítů, které nepřidávají žádný bonus k odolnostem proti fyzickému útoku. Jedinou jeho výhodou je přidaný bonus k odolnosti proti vodě. Získáte ho po zabití Krále ledových obrů při záchraně kapitána Ursana v Ledovcích.
Reflective Shield Tento zajímavý štít patří do základní výzbroje Temných mágů Legie padlých. Nepřidává vůbec žádný bonus k odolnostem, ale při použití (blokování) umí odrážet kouzlo Ligtning zpět na sesilatele. Neodráží ho však v plné síle, ale to nijak nevadí, zcela postačí, že se tak vyhnete paralyzujícímu účinku kouzla. Protože je vázán na temné mágy, tak ho nenaleznete zrovna snadno, musíte vydržet až do chvíle, kdy vám Celestie zadá úkol zachránit kapitána Ursana v Ledovcích. Poté se temní mágové objeví i v Cador Sul v okolí hospody.
Vampiric Shield Ani tento štít vám nepřidá žádný bonus k odolnostem a jeho účel je zahalen tajemstvím. Kdosi tvrdí, že vás ochrání před účinky kouzla Soul Drink a pokud by bylo jen na mě, tak bych vás při tom i nechal :). Tento štít si však zaslouží trochu více, než takto strohé konstatování. Mé osobní výzkumy mě dovedly k závěru, že Vampiric Shield kouzlo Soul Drink neblokuje, nýbrž naopak, sám ho na útočníka sesílá. Jakmile vás útočník při blokování udeří, tak mu štít ubere část zdraví a předá ho Drakeovi. To se opakuje až do smrti útočníka. Z principu je tedy tento štít nevhodné používat při boji s nemrtvými, protože jejich přídavek zdraví je záporný a tak s každým úderem protivníka Drake životy naopak ztrácí. Protože tento štít naleznete až při zpáteční cestě z Coranthie s Rohem Zborcení (nachází se v truhle v postranní chodbě v místnosti na začátku katakomb), je jeho užitek celkem zanedbatelný, neboť vás už příliš živých protivníků nečeká.