Zbraně

 

Ve hře je k dispozici poměrně velký výběr různých zbraní. Některé budete moci nakoupit u obchodníků a kovářů, jiné pak naleznete během samotného putování Ardonem. Možná se vám bude občas zdát, že jejich rozmístění je místy nesmyslné, obzvláště když už jste někdy předtím našli lepší kousek, ale mějte na paměti, že ne každý projde opravdu kdejaký kousek hry, takže ve výsledku může řadu předmětů minout a pak bude vděčný za to, co si bude moci později nakoupit. Výběr zbraně je také značně závislý na stylu hraní a někdo si až do konce hry vystačí i s obyčejnějšími zbraněmi.

Následující přehled obsahuje pro každou kategorii zbraní vždy dvě tabulky. První ukazuje souhrnný přehled vlastností a druhá zobrazuje vzhled konkrétního předmětu a místo, kde se s ním ve hře prvně setkáte (případně další místa nálezu). Mějte na paměti, že složení předmětů v oblasti se mění s každým respawnem, takže pokud některý minete, už ho také nemusíte nikde dále znovu nalézt a budete o něj ochuzeni (týká se to hlavně magicky očarovaných zbraní). Každá zbraň může disponovat více typy útoku. Krom primárních útoků sekem (slash) a tupým úderem (bash) to mohou být bonusy za magii živlů nebo magii světla a temnoty. Hodnoty v tabulkách pak ukazují počet poškození v hitpointech.

Meče (Zpět na obsah)

Název zbraně Cena (GP) Útok
slash bash air fire earth water light dark celkem
 
Long Sword 120 10 10
Long Sword of Quality 300 14 14
Longsword of Crusader 700 20 20
Broad Sword 150 10 5 15
Blade of the Burning Heart 750 10 3 10 23
Blade of the Waking Storm 750 10 3 12 25
Blade of the Silent Chill 750 10 3 10 23
Blade of the Morning Prayer 1150 12 3 10 25
Shadow Blade 10 10 5 15 30
Holy Avenger 3500 15 5 30 50
Blade of Hunger 1000 10 10
Obrázek Název Výskyt ve hře
Long Sword Long Sword patří k běžné výzbroji jak spojenců, tak i nepřátel. Dá se nalézt prakticky všude.
Long Sword of Quality Tento meč má na skladě obchodník v Citadele při vaší první návštěvě u Celestie.
Longsword of Crusader Je k dispozici u kováře v Citadele hned poté, co se budete vracet s Rohem Zborcení z Coranthie. Později ho má v nabídce i kovář v Coranthii a je možné ho získat i od ducha křižáka v hospodě v Cador Sul před cestou do Ledovců.
Broad Sword S tímto mečem se prvně setkáte po vaší první návštěvě u Celestie, kdy se budete vracet kolem opuštěné rokle v Cador Sul. Vlastní ho kostlivý mág poblíž ohniště. Jinak se podobně jako v případě Long Swordu jedná o běžnou zbraň a v Katakombách je běžnou součástí výzbroje kostlivců.
Blade of the Burning Heart Na tuto vylepšenou verzi Broad Swordu narazíte hned při první návštěvě Katakomb. Nalézá se na jedné straně lávek v místnosti se zavěšenými mosty. Bohužel neni tak snadné se k němu dostat - nevyhnete se skákání po sloupech.
Blade of the Waking Storm Další vylepšená verze Broad Swordu, kterou vlastní jeden černý rytíř. Narazíte na něj v hospodě v Cador Sul ihned poté, jakmile budete mít zadán úkol najít kapitána Ursana v ledovcích.
Blade of the Silent Chill Meč naleznete na jedné z říms při vaší poslední návštěvě v Ledovcích, tedy ve chvíli, kdy se sem budete vracet pro kouzlo Solidify. Je celkem jedno, jestli si ho vyzvednete před vstupem do vzducholodi nebo až potom, protože meč je zde i po respawnu (narozdíl od zbroje Plate of Sanctuary - takže pokud chcete obojí, tak doporučuji zajít sem ještě před vstupem).
Blade of the Morning Prayer Tento Broad Sword naleznete v nabídce coranthijského kováře poté, co se budete vracet s Královským žezlem zpět k princi Dainovi.
Shadow Blade Jedná se o speciální variantu Broad Swordu, kterou jsou vyzbrojeni stínoví kostlivci. K nalezení bude od chvíle, kdy se budete vracet s Rohem Zborcení zpět z Coranthie přes Katakomby. Krom toho, že disponuje dodatečným zraněním temnotou, je tento meč částečně průhledný.
Holy Avenger Holy Avenger je v principu nejlepší zbraní se kterou se lze ve hře setkat. Má ho u sebe obchodník v Cador Sul hned poté, co se budete vracet s Rohem Zborcení z Coranthie. Nesmíte však mezitím navštívit Celestii! Poté už je tato část Cador Sul obsazena kostlivci a obchodník je pryč. Doporučuji si pro něj zajít ihned, jak Katakomby opustíte.
Blade of Hunger Tento podivný meč neni kupodivu tak vzácný, jak by se na první pohled mohlo zdát. Prvně na něj narazíte při návštěvě dolů v Coranthii a to ještě před tím, než budete mluvit s královskou radou (nesmíte si nechat zadat úkol s vysvobozením prince Daina). Nachází se poblíž schodiště u vchodu. Postupně jsou jím ve hře vybaveni i někteří tužší protivníci. Protože v sobě ukrývá sílu kouzla Soul Drink, je schopen vysávat životní sílu nepřátel a přesouvat ji svému nositeli. Platí to však jen na živé bytosti (kupodivu sem patří i elementálové). Zajímavé je, že při použití na nemrtvé se neaplikuje záporný bonus k životu, jako je tomu u samotného kouzla Soul Drink - správně by totiž měly po zásahu nemrtvé bytosti Drakeovi životy ubývat, ale z nějakého důvodu se tak neděje.

 

Krumpáče (Zpět na obsah)

Název zbraně Cena (GP) Útok
slash bash air fire earth water light dark celkem
 
Pick Axe 50 9 9
Calder´s Pick 600 16 4 6 26
Obrázek Název Výskyt ve hře
Pick Axe Opět jedna z obyčejných zbraní. Jsou jí vyzbrojeni rebelové v dolech v Coranthii a později i rebelové v Katakombách (při návratu do Cador Sul).
Calder´s Pick Vylepšená verze Pick Axe, kterou má v nabídce coranthijský kovář poté, co se budete vracet s Královským žezlem k princi Dainovi.

 

Morning Stars (Zpět na obsah)

Název zbraně Cena (GP) Útok
slash bash air fire earth water light dark celkem
 
Morning Star 200 5 10 15
Hellstar 500 5 10 10 25
Rod of the Archmage 10 5 5 30 40
Obrázek Název Výskyt ve hře
Morning Star Sice běžná zbraň, ale za to jedna z těch lepších základních zbraní, kterou je dobré v začátcích vlastnit. Má ji u sebe jeden z kostlivců v rokli v Cador Sul ihned poté, co se budete vracet z první návštěvy u Celestie. V Katakombách je již častou výbavou.
Hellstar Morning Star vylepšený o bonus dodatečného zranění ohněm. Budete ho moci zakoupit u kováře v Coranthii hned poté, co splníte úkol s Královským žezlem. Druhá možnost jak ho získat je nezapomenout navštívit výklenky na římsách v podzemní citadele Katakomb při následném návratu s Rohem Zborcení zpět k Celestii.
Rod of the Archmage Výbava temných mágů Legie padlých. Pokud po něm toužíte, stačí navštívit okolí hospody v Cador Sul poté, co se vydáte na výpravu do ledovců. Pár mágů se tam určitě bude procházet ;).

 

Halapartny (Zpět na obsah)

Název zbraně Cena (GP) Útok
slash bash air fire earth water light dark celkem
 
Halberd 50 20 20
Flamestringer 900 20 10 30
Obrázek Název Výskyt ve hře
Halberd Halapartna je jednou z dalších obyčejných zbraní, kterou často drží v ruce všemožné stráže a nepohrdnou jí ani stínoví kostlivci. Tato zbraň má jednu nedocenitelnou vlastnost. Díky své délce si lze své nepřátele držet dostatečně od těla a lépe se tak vyhnout zranění. Kostlivce tím sice neohromíte, ale dasheři z vás radost mít nebudou. Protože stráže v Citadele vám ji dobrovolně nevydají, nezbývá než si nějakou najít svépomocí. Pokud se tedy budete vracet z vaší první návštěvy u Celestie, zastavte se na chvíli u bran Strongholdu a domluvte si to s přítomným stínovým kostlivcem. Další možnost je vstoupit do Katakomb rovnou a zkusit štěstí přímo v nich.
Flamestringer Vylepšená varianta předchozí zbraně. Bohužel se k ní dostanete celkem pozdě, takže už nebudete moci docenit její výhody. Má ji u sebe jeden černý rytíř na rozcestí z Duskwoodu do Strongholdu, kterého zde najdete poté, co se budete vracet z Ledovců přes dasherskou vesnici (resp. z Coranthie po doručení zprávy princi Dainovi).

 

Válečná kladiva (Zpět na obsah)

Název zbraně Cena (GP) Útok
slash bash air fire earth water light dark celkem
 
Durin´s Hammer 120 10 10
War Hammer 200 16 16
Thunderous Hammer 800 15 10 25
Obsidian Hammer 100 15 10 25
Fist of Necros 10 10 15 25
Drujer´s Wrathful Hammer 1100 30 30
Obrázek Název Výskyt ve hře
Durin´s Hammer I přes svůj vznešený název se jedná o celkem obyčejnou zbraň, která se hodí tak akorát do muzea ;) V samotné hře na toto kladivo nenarazíte, objevuje se totiž jen v tutoriálu hry.
War Hammer Jako každá tupá zbraň jsou i kladiva velmi dobrou zbraní proti kostlivcům a elementálům. Nezískávají se zrovna snadno, ale asi musíte patřit mezi oblíbence štěstěny, protože jedno naleznete hned na začátku hry v domku naproti obchodníkovi v Cador Sul.
Thunderous Hammer O něco lepší varianta War Hammer, kterou naleznete při první návštěve Katakomb (místnost pod úvodním schodištěm). Bohužel, při obtížnosti Crusader tu neni, takže v takovém případě si budete muset vystačit s předchozím typem kladiva.
Obsidian Hammer Toto kladivo má v nabídce kovář při vaší první návštěvě Coranthie.
Fist of Necros Podobně jako Rod of the Archmage je i Fist of Necros výbavou bojovníků Legie padlých. Nemá příliš velkou tržní hodnotu, ale bojovat se s ním dá. Ne vše je imunní proti magii temnoty, takže pro něj možná uplatnění najdete. Prvně se s touto zbraní seznámíte při vašem návratu z Coranthie. V chodbě nad esovitým můstkem v Katakombách stojí lich, který je jím vyzbrojen. Jakmile Legie obsadí část Cador Sul, budete jich nacházet více.
Drujer´s Wrathful Hammer Toto kladivo se objeví v nábídce coranthijského kováře ihned poté, co získáte Královské žezlo pro prince Daina. Bez ohledu na absenci magického očarování už lepší kladivo ve hře neseženete a konkurovat mu může jen Ice King´s Club, ke kterému to však máte ještě kus cesty. Jeho koupí tedy určitě neprohloupíte, obzvláště pokud jste našli zálibu v rozbíjení hlav dasherů :).

 

Zbraně Dasherů (Zpět na obsah)

Název zbraně Cena (GP) Útok
slash bash air fire earth water light dark celkem
 
Dasher Weapon 220 6 6 12
Dasher Hand Bow 200 18 18
Chl´tk 1200 11 11 22
Obrázek Název Výskyt ve hře
Dasher Weapon Základní zbraň dasherských jednotek. Neni nijak moc silná, ale dá se výhodně prodat. Dle očekávání se s ní prvně setkáte při návštěve Duskwoodu.
Dasher Hand Bow Jediná "střelná" zbraň ve hře. Má ji v nabídce kovář z dasherské vesnice (viz následující popisek u další zbraně). Neni to žádný zázrak, raději nakupte lektvary.
Chl´tk O něco lepší verze Dasher Weapon, kterou má u sebe dasherský kovář ve vesnici dasherů. Nejprve však musíte mít splněny veškeré úkoly z Ledovců, jinak se do vesnice ani nedostanete.

 

Palice (Zpět na obsah)

Název zbraně Cena (GP) Útok
slash bash air fire earth water light dark celkem
 
Club 50 8 8
Iron Club 50 12 12
Ice King´s Club 100 35 35
Obrázek Název Výskyt ve hře
Club Byť by se mohlo zdát, že na tuto primitivní zbraň musíte narážet na každém kroku, není tomu tak. Naopak, tato zbraň se schání velmi těžko. V rukou vašich nepřátel ji sice uvidíte celkem často, ale nebudete ji moci sebrat (neobjeví se v nabídce inventáře). Hra totiž zná ještě tzv. Large verzi Club, která je vzhledem podobná a jsou jí vyzbrojeni obři a kostlivci válečníci (ty přerostlejší). Tyto Large Club však nejsou určeny pro hráče. Jediné místo, kde se mi podařilo Club najít je hospoda v Cador Sul. Poté, co si od Celestie odnesete úkol zachránit kapitána Ursana v ledovcích, bude hospoda obsazena Legiemi. Jeden kostlivec pak v ruce třímá právě tuto zbraň. Po jeho likvidaci je vaše.
Iron Club Ničím vyjímečná zbraň, kterou prvně spatříte v Cador Sul při vaší první cestě do Citadely - má ji jeden kostlivec u vozíku karavany. Podobně jako obyčejný Club má i Iron Club svou Large verzi, kterou nelze sebrat. Jedinou vyjímkou je následující zbraň.
Ice King´s Club Když tuto zbraň vezmete do ruky, zjistíte jak je ve skutečnosti ohromná. Tento Club totiž patří do skupiny tzv. Large Iron Club a je to jediný zástupce těchto zbraní, který smí Drake sebrat a používat. Jeho původním majitelem je Ice King (král ledových obrů) z Ledovců, který vám ho rozhodně nevydá dobrovolně. Naleznete ho zde při vaší výpravě za záchranou kapitána Ursana v Ledovcích. Výborně se hodí k likvidaci kostlivců a elementálů. Škoda jen, že v inventáři zabírá příliš místa, takže pokud máte Drujer´s Wrathful z Coranthie, pak je vám tato zbraň celkem zbytečná.

 

Palcáty (Zpět na obsah)

Název zbraně Cena (GP) Útok
slash bash air fire earth water light dark celkem
 
Mace 100 10 10
Heavy Mace 150 14 14
Mace of the Righteous 900 10 10 20
Mace of Unbrindled Faith 1200 10 14 24
Divine Justice 1500 6 18 24
Obrázek Název Výskyt ve hře
Mace Opět jedna z běžných zbraní nevalné kvality. O nic lépe na tom nejsou ani její vylepšené verze, byť v sobě ukrývají různé magické bonusy. Holt neni nad poctivé kladivo ...
Heavy Mace Heavy Mace je na tom o něco lépe a již může kladivům konkurovat, což je ale krom zajímavého vzhledu opravdu asi tak vše. Prvně se s touto zbraní setkáte snad až v katakombách, kde leží vedle mrtvoly křižáka ve slepé chodbě poblíž tunelu k podzemní citadele. Kdyby si býval vzal cokoliv jiného, dnes by nejspíše ještě žil ...
Mace of the Righteous Jak už jsem naznačil, ani magické očarování neudělá z palcátu buhví jak dobrou zbraň. Jediným plusem je snad to, že se jedná o bonus k magii světla a tudíž plus při likvidaci zástupců Legie padlých. Bohužel velkým problémem všech těchto palcátů je to, že je naleznete až poté, co už budete vlastnit jinou dobrou zbraň. Mace of the Righteous naleznete až ve chvíli, kdy budete vlastnit Královské žezlo (úkol pro prince Daina z Coranthie). Palcát leží vedle vozu na louce u dasherské vesnice v druhé části Duskwoodu.
Mace of Unbrindled Faith O kapánek lepší palcát, než ten předchozí. Naleznete ho při návratu z Coranthie přes Katakomby (poté, co se budete vracet s Rohem Zborcení). Je v postranní jeskyni v části s esovitým mostem.
Divine Justice Do třetice tu máme poslední magicky vylepšený palcát. Naleznete ho v nabídce coranthijského kováře poté, co se zde zastavíte při cestě z Ledovců. Jeho útočné statistiky snad ani nebudu raději komentovat - kdepak, opravdu jsem si na palcáty nezasedl :).

 

Sekery (Zpět na obsah)

Název zbraně Cena (GP) Útok
slash bash air fire earth water light dark celkem
 
Axe 100 5 5 10
Batle Axe 150 8 5 13
Winter´s Axe 350 8 6 6 20
Axe of the Western Storm 450 8 8 8 24
Cursed Axe 120 nemá
Boomer Axe 1600 20 20
Obrázek Název Výskyt ve hře
Axe Tato sekera je svými statistikami dobrá tak akorát ke štípání dřeva. Přesto ji najdete ve výbavě stráží a nemalého počtu kostlivců.
Batle Axe Na první pohled budí velmi dobrý estetický dojem, ale po praktické stránce neni o tolik lepší než předchozí typ. Naštěstí má několik magicky vylepšených verzí. S touto sekerou se prvně setkáte až v Katakombách.
Winter´s Axe Tuto sekeru má v nabídce coranthijský kovář poté, co se budete vracet s Královským žezlem zpět k princi Dainovi.
Axe of the Western Storm Na tuto sekeru narazíte během vaší první návštěvy Katakomb v místnosti vedle dveří do tunelů k Duskwoodu - přesně tam, kde je i Mica´s klíč od těchto dveří. V místnosti je několik lavic, přičemž hned ta první jde běžným způsobem otevřít a ukrývá právě tuto sekeru. Pokud byste ji minuli, má ji v nabídce i coranthijský kovář při vaší první návštěvě Coranthie.
Cursed Axe Tak s touhle sekerkou už si nenaštípete ani to dříví. Tahle neumí opravdu vůbec nic. Najdete ji na vozíku za domkem poblíž opuštěné rokle v Cador Sul při vaší první cestě do Citadely.
Boomer Axe Boomer Axe je jediný zástupce vrhacích zbraní ve hře. Po každém vrhu se vrací zpět do ruky sesilatele. Je celkem rychlá a má široký záběr v letu, ale vzhledem k tomu, že poskytuje jen zranění sekem, tak neni univerzální (kostlivce s ní moc nezaskočíte). Hodí se tedy spíše jen do výbavy dobrodruhů. Ještě taková malá zajímavost, pokud při hodu změníte zbraň za jinou, tak vás sekerka při návratu docela pěkně sekne do zad. Vlastní ji u sebe lich, kterého naleznete v průchodu nad esovitým mostem v Katakombách poté, co se tudy budete vracet s Rohem Zborcení.