Recenze karetní hry Arcomage

Představovat vám tuto hru je asi totéž, jako nosit dříví do lesa. Každý kdo si prošel sedmý a osmý díl Might and Magic si zajisté vybaví hospodské turnaje v oblíbené karetní hře obyvatel Erathie a Jadame. Tato malá vsuvka dokázala zcela originálním způsobem zpestřit herní zážitek. Nejeden dobrodruh dokonale propadl jejímu kouzlu a nezřídka nastaly i chvíle, kdy nebylo možné zcela přesně rozhoudnout, zda-li dotyčný ještě stále hraje Might and Magic anebo spíše už jen samotný Arcomage. V roce 1999 se 3DO rozhodla na základě ohlasu tuto herní "vsuvku" využít a uvolnila Arcomage jako samostatnou plnohodnotnou hru.

Pokud budete pojem Arcomage vyhledávat na internetu, brzy zjistíte, že krom odkazů na samotný Arcomage budete dostávat i odkazy na jiné hry, které však budou mít podobný námět a podobná pravidla. Arcomage již původně byl, anebo se později stal, synonymem pro hru dvou hráčů, kteří za pomoci karet s různými efekty brání svůj hrad, hromadí suroviny či se jen snaží zničit hrad nepřítele. Taktika je odvislá od počátečních podmínek a od podmínek vítězství, jež jsou předem pevně dány. Dá se tedy říci, že Arcomage rozhodně není jednoduchou a přímočarou hrou, krom zmíněné taktiky je třeba mít i dostatek štěstí. Podívejme se nyní na samotný systém hry zblízka.

Na počátku hry začínáte se svou věží (červený hráč), před níž stojí zeď. Krom toho máte k dispozici kamenolom, důl na drahokamy (magie) a doupě nestvůr. Počet pater věže a zdi je stejně jako množství surovin a nestvůr dáno počátečními podmínkami. Váš soupeř (modrá věž) je na tom stejně. Hra začíná rozdáním šestice karet, které můžete používat. Každý tah kartou znamená jedno kolo a ve hře jsou též karty umožňující hrát po více kol najednou. Pokud nechcete nebo nemůžete v daném kole hrát, je možné pravým tlačítkem myši odhodit jednu zvolenou kartu a předat tak tah soupeři. Karty jsou rozděleny do třech skupin podle barvy a každá karta má v pravém dolním rohu vyznačenu svou cenu. V každé skupině je 34 karet, celkem je tedy k dispozici 102 karet. Červené karty jsou placeny cihlami z kamenolomu, modré karty jsou placeny drahokamy a zelené karty nestvůrami. Pokud nemáte příslušný počet surovin nebo nestvůr, nemůžete danou kartou hrát (je "zašedlá"). Červené karty slouží převážně ke stavbě věží a zdí, zelené spíše k ničení a modré, představující magii, mohou mít obě vlastnosti. Suroviny a nestvůry vám přibývají v každém kole a o tom, v jakém množství budou přibývat, rozhoduje velikost jednotlivých zdrojů vyjádřená číselnou hodnotou. Pokud máte tedy např. hodnotu kamenolomu 5, budete v každém kole dostávat 5 cihel. Ve hře jsou také k dispozici karty, které vám mohou jednotlivé zdroje zvyšovat, ale i ubírat.

Vaším úkolem je porazit svého protivníka, čehož můžete dosáhnout několika rozdílnými způsoby. Buďto mu zničit jeho věž, nebo naopak dosáhnout předepsané výšky vlastní věže či nashromáždit předem dané množství od jednoho typu zdroje (surovin/nestvůr). Stejné podmínky má i váš protivník, takže pokud bude ve shromažďování rychlejší nebo se mu podaří zničit vaši věž či dostavit tu svou, hra pro vás končí neúspěchem. Je proto potřeba předem dobře zvážit použitou taktiku. Obecně platí, že pokud začínáte s vysokou věží, je vhodné se soustředit na její urychlenou dostavbu, zatímco v případě nízké věže se spíše soustředit na shromažďování surovin a obranu vlastní věže dostatečně vysokou zdí. Útočné karty jsou totiž dvojího druhu. Některé mohou ničit vaši věž přímo a jiné mají jen obecný ničivý účinek. Při použití takové karty se nejprve její hodnota použije na snížení zdi a teprve pokud velikost zdi klesne na nulu, tak se od zbytku hodnoty odečte velikost věže. Dostatečně vysoká zeď je tedy do jisté míry zárukou úspěchu.

Oproti ingame Arcomage v Might and Magic VII a VIII, přibyla u samostaného vydání hry možnost uživatelského nastavení herních podmínek. První věc, které si zajisté povšimnete, je možnost volby síťového hraní přes protokol TCP/IP. Vaším protivníkem tedy nemusí být jen počítač, ale můžete si Arcomage zahrát třeba s přáteli. Pokud oné možnosti nevyužijete, máte k dispozici volitelnou obtížnost při hraní s počítačem. Můžete i libovolně měnit startovní podmínky (krom toho i počet rozdaných karet) a podmínky vítězství. Pokud by se vám zastesklo po herních scénářích z Might and Magic, máte možnost nahrát si příslušnou hru z jakékoliv hospody sedmého dílu a to výběrem příslušné položky v sekci Tavern. Bohužel k dispozici nejsou scénáře z dílu osmého, což mě vcelku zamrzelo. (Edit podzim 2014: Nakonec se ukázalo, že scénáře v osmém díle jsou shodné s těmi ze sedmého dílu, takže je to čistě jen kosmetická záležitost)

Hra je ohledně grafického zpracování shodná s ingame Arcomage. Stejné zůstaly i doprovodné zvuky. Na pozadí je navíc doprovázena opakujícím se hudebním motivem, který však nepůsobí nijak rušivě. Menším překvapením může být fakt, že samotná hra běží v okně a není možné jí přepnout na celou obrazovku, což může být problém u monitorů s nastaveným vyšším rozlišením. Hra taktéž nepodporuje 32 bitový barevný režim, takže budete muset barevnou hloubku vaší grafické karty nastavit na 16 bitů nebo 256 barev. Potěšující je však fakt, že hra i přes své stáří a přes problémy s jinými tituly od NWC, běží i na Windows XP (pro spuštění instalátoru je třeba nejprve souboru Setup.exe nastavit režim kompatibility pro win98/Me). Požadované herní nároky si nakonec můžete pro ilustraci prohlédnout v následujícím odstavci, dnes je jejich splnění samozřejmostí ;).

Herní požadavky:

Závěrečnému shrnutí se dnes zcela vyhnu. Arcomage splňuje přesně to, co o sobě tvrdí a co se od něho očekává. Nic víc, nic míň. Možnost měnit jednotlivá nastavení a možnost hry po síti z něj činí skutečně plnohodnotný titul, který určitě nezklame a dovede dokonale ukrátit dlouhé chvilky. Jak už jste však z novinek mohli vyčíst, k sepsání recenze mě dovedla mimo jiné i skutečnost, že Arcomage se objevil volně ke stažení na abandonware stránkách. Zájemci si ho mohou stáhnout např. ze známých Home of the Underdogs, viz. link (nově je možné si ho stáhnout v upravené verzi i přímo z Elemir´s Page, viz. obsah sekce). Hra je dostupná ve formě obrazu instalačního CD, takže k její instalaci budete potřebovat příslušný software. Osobně doporučuji nainstalovat Daemon Tools. K samotnému hraní už CD nebude třeba. Pokud by někomu vadila anglická verze, může na hru aplikovat češtinu ze stránek BonusWebu, která je ke stažení zde. Přeji příjemné hraní.

13.9.2006, Elemir